Taliban’ın yönetimindeki Afganistan’da kadınlara yönelik yasaklara bir yenisi eklendi. Taliban, kadınların Bamyan kentinin merkezinde bulunan Band-e-Amir milli parkını ziyaret etmeleri yasakladı.

Ülkenin “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı”, güvenlik güçlerine Bamyan eyaletindeki Band-e-Amir adlı ulusal parka kadınların girmesine engelleme talimatı verildiğini açıkladı. Bakanlık, kararın gerekçesi olarak ise “kadınların parka giderken başörtüsü ve İslami kurallara uygun giyinmediklerini” gösterdi.

Yasak kararı, “Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme” Bakanı Muhammed Halid Hanefi’nin, eyaleti ziyaretinden bir hafta sonra geldi. Hanefi, karara gerekçe olarak "kadınların park içinde tesettüre riayet etmemelerini" gösterdi. Hanefi, parkı görmek için gitmenin zorunlu olmadığını da savundu.

‘Geri döneceğiz'

Zorava’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı Zorava’da gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Karara tepki gösteren Afgan milletvekili Mariam Solaimankhil, sanal medya hesabından, "Geri döneceğiz, bundan eminim" paylaşımında bulundu. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Fereshta Abbasi de “Kadınların Eşitlik Günü'nde kadınların parkı ziyaret etmelerinin yasaklandığını belirtti ve bunun "Afganistanlı kadınlara karşı tam bir saygısızlık" olduğunu ifade etti.