Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Temmuz ayında basın özgürlüğü ve gazetecilere yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerine dair hazırladığı raporu yayınladı. Raporda, 14-28 Mayıs seçimlerine dikkat çekilerek, seçimden sonra gazetecilerin üzerindeki baskıların devam ettiği belirtildi.

Türkiye'de gazetecilerin özgürce işlerini yapamadığı kaydedilen raporda, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) hak ihlali kararına rağmen eylemleri engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları'na yönelik saldırılar ve ekolojik kıyıma karşı direnenlere karşı yapılan saldırılar hatırlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması kapsamında gazetecilerin kelepçeli gözaltına alınması ve tutuklanmasına da vurgu yapılan raporda, 5 gazetecinin sanal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alındığı ve Mezopotamya Ajansı (MA) Ankara muhabiri Fırat Can Arslan'ın tutuklandığı kaydedildi.

Raporda, şu ifadeler yer aldı:

"En son 1 Temmuz’a kadar elde edilen verilere göre halen 60 gazeteci kendi mesleklerini icra ettikleri için Türkiye cezaevlerindeler. Sadece bu tablo seçim sonrası mevcut iktidarın gazetecilere karşı bastırma ve teslim alma politikalarının ne derecede değişmediğini açıklamakta. Bu da gösteriyor ki yeni hükumet kabinesinin gazetecilere karşı karinesi geçmiş hükumet kabinesinden farklı olmayacak. Elbet de biz DFG üyeleri derneğimizin tüzüğü doğrultusunda mevcut koşulların ortadan kalkması için gazeteciler arasında mesleki dayanışmayı ve mesleki örgütleme çalışmalarımızı aralıksız yürüteceğiz ve son olarak da tüm gazeteci meslek örgütlerine, iktidarın bu baskı ve teslim alma politikalarına karşı dayanışmaları için çağrıda bulunuyoruz."

Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz

Raporun detaylarında şunlar yer aldı:

"Temmuz ayında gazetecilerin yaşam hakkı ve güvenliğine yönelik 54 hak ihlali yaşandı. Bu kapsamda 4 gazeteci evine düzenlenen baskınla alınırken, ay boyunca 13 gazeteci gözaltına alındı. Temmuz ayında 1 gazeteci tutuklanırken, 18 gazeteci kötü muameleye maruz kaldı. 2 gazeteci tehdit edildi, 18 gazetecinin haber takibi engellendi. Cezaevlerinde bulunan 4 gazeteci de hak ihlaline maruz bırakıldı.

Gazeteciler hakkında açılan soruşturma ve davalarda Temmuz ayı boyunca sürdü. 3 gazeteci hakkında soruşturma açılırken, 2 gazeteci hakkında dava açıldı. 55 gazeteci hakkında açılan dava devam ediyor, cezaevlerinde ise 1 Ağustos itibariyle 60 gazeteci tutuluyor. 

Gazetecilerin ekonomik ve sosyal haklarına yönelik de 4 ihlal yaşandı.

Basın medya kuruluşlarına yönelik baskılarında devam ettiği Temmuz ayında toplamda 16 ihlal yaşandı. Bu kapsamda Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 5 defa program durdurma cezası verilirken, iki yayın yasağı ve 7 sanal medya platformu olan 9 kuruluşa idari para cezası verildi. 

İnternet-Dijital Medya’ya yönelik baskılar kapsamında bir internet sitesi kapatıldı. 90 habere erişim engeli getirilirken, 905 sanal medya içeriği de erişime kapatıldı."

Engelleme ve yasakların detaylarına dair verilerin de yer aldığı raporun son kısmında 60 tutuklu gazetecinin isimleri yer aldı.