Kötü çalışma koşullara karşı bugün greve başlayan Sputnik çalışanları taleplerinin haklı ve meşru olduğunu vurgulayan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sputnik işverenine hukuksuz eylemlerden vazgeçme çağrısında bulundu.

Kayıp yakınları eylemi 764’üncü haftasında: Geçmişle yüzleşilmeli Kayıp yakınları eylemi 764’üncü haftasında: Geçmişle yüzleşilmeli

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı (Sputnik) Türkiye Bürosu arasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılmaması üzerine TGS öncülüğünde bugün greve başlayan Sputnik işçileri, Şişli’de bulunan Süzer Plaza önünde basın açıklaması yaptı. “Sputnik’te grev var” pankartının açıldığı açıklamaya, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) yöneticileri ve çok sayıda gazeteci katıldı. “İşten atılanlar geri alınsın”, “Birlikte güçlüyüz” ve “Hakkımızı istiyoruz” dövizlerinin taşındığı açıklamada, sık sık “Grevse grev işte buradayız”, "Direne direne kazanacağız" ve “İşimizi geri istiyoruz” sloganları atıldı.

Açıklamayı okuyan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, işverenin hukuksuz uygulamaları ve çözümsüz dayatmalarından kaynaklı greve başladıklarını kaydetti.  Sputnik işçilerinin aylardır haklarını almak için mücadele ettiğini söyleyen Durmuş, üyelerinin yaşam koşullarını iyileştirmek amacında olduklarını fakat buna rağmen 24 üyelerinin işten atıldığını aktardı.

Ülkede yaşanan ekonomik krize dikkat çeken Durmuş, gazetecilerin aldığı ücretin ayın ortasını getirmeye yetmediğini, buna rağmen Sputnik işvereninin, bir teklif dahi vermediğini aktararak, “İşte, biz bugün bu yok sayan anlayışa karşı grevdeyiz” dedi. Sputnik işçilerinin tek amacının verdikleri emeğin karşılığını almak olduğunu kaydeden Durmuş, “Bu doğal, iyi ve yasal olan niyete karşılık işveren temsilcileri aylarca süren oyalamanın ardından kanunlarımızı ve Anayasamızı çiğnedi. İşyerinde kurdukları ikna odaları ile sendikasızlaştırma operasyonuna başladı. Denedikleri her yol başarısızlıkla sonuçlandı. Sputnik Türkiye ofisinde çalışan meslektaşlarımızın birliğini bozamadılar. Son çare, aralarında işyeri temsilcimiz de olan 24 üyemizi işten attılar. Böylece sendikalaşmayı bitireceklerini sandılar. Ama gelin görün ki yine buradayız” ifadelerini kullandı.

İşverenlere seslenen Durmuş, “Eğer bu kanunsuz eylemlerinize devam ederseniz bu ülkede yasaların olduğunu, yaptığınızın suç olduğunu çok yakında göreceksiniz” diye kaydetti. Ardından kötü koşullara rağmen çalışmaya devam edenlere de seslenen Durmuş, “Size ne verildi ya da teklif edildiyse bu grevi kırmak içindir. Yeriniz işçi sınıfının, grevdeki arkadaşlarınızın yanıdır. Hiçbir makam ya da para, mesleki dayanışmadan kıymetli değildir. Ayrıca buradan kadrolu olmayıp program yapan meslektaşlarıma sesleniyorum. Program yapmayın, grev kırıcı olmayın. Bu ne ahlaka ne yasaya ne de meslek ilkelerine sığar” ifadelerini kullandı.

Son olarak Sputnik dinleyici ve okuyucularına seslenen Durmuş, gazetecileri yalnız bırakmayarak, dayanışma çağrısında bulundu. İnanç ve morallerinin güçlü olduğunu vurgulayan Durmuş, “Sputnik’i Sputnik yapanların tamamı burada. Bu grevin başarıyla sonuçlanacağına hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu grev Türkiye’de güvencesiz ve düşük ücretle çalışan tüm gazetecilerin grevidir. Bugün buraya grev pankartımızı asıyoruz. 24 üyemiz işe geri alınacak, taleplerimiz kabul edilecek ve toplu iş sözleşmesi imzalanacak. İşte o zaman bu grev pankartı inecek” diye konuştu.

Durmuş’un ardından Türk-İş adına konuşan Halil baki Erdal, Sputnik’in başlattığı grevin haklı ve meşruluğuna işaret ederek, destekçileri olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından pankart asılarak, grev fiili olarak başlatıldı.