Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı’nın (Sputnik) Türkiye çalışanlarına yönelik işverenle yürüttüğü Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 24 Temmuz 2023’te grev kararı alan ve sonrasında işten çıkarılan 24 gazeteci için Şişli'de bulunan Süzer Plaza önünde basın açıklaması yaptı. İşten çıkarılan gazetecilerin bulunduğu açıklamaya Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), İşçi Hareketi Koordinasyonu ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) yetkilileri de destek verdi. “Sendika haktır işten atılanlar geri alınsın” pankartının açıldığı açıklamada, “Anlaşılmayanları anlatıyoruz”, “Hakkımızı istiyoruz” dövizleri taşındı. Gazeteciler sık sık “Sendika haktır engellenemez”, “Grevse grev işte buradayız” sloganlarının attı.

Artı TV karasal yayınına son veriyor Artı TV karasal yayınına son veriyor

Konuya dair açıklama yapan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sputnik yetkililerinin başından bu yana TİS’i imzalamamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirtti. İşten çıkarılan üyelerine hem Ankara hem de İstanbul bürolarında istifa etmeleri için baskılar yapıldığını kaydeden Durmuş, “Üyelerimiz istifa etsin diye yöneticiler tarafından ikna odaları kuruldu. Söktükleri grev kararımızı, resmî kurumlara yaptıkları başvurular reddedilince yeniden asmak zorunda kalan işveren, bu kez de sözde ‘ekonomik’ nedenle 24 üyemizin işine son verdi. Üyelerimizin, evlerine götürdükleri ekmeği biraz daha büyütmek dışında bir dert ya da istekleri yok. Bu gördüğünüz plazada yüzbinlerce lira aylık ofis kirası ödeyen Sputnik patronunun ise söz konusu gazetecilerin ücreti olunca aklına hemen ekonomik zorluklar geldi” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in Anayasa’yı çiğnediğini işaret eden Durmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a, “Yasaların çiğnenmesine izin vermeyin” diyerek seslendi. Sputnik Türkiye temsilci ve yöneticilerine de seslenen Durmuş, bu mücadelenin bitmeyeceğini aktardı. 17 Ağustos’ta grev pankartının asacaklarının altını çizen Durmuş, devamla şunları kaydetti: “Yasadışı şekilde işine son verdiğiniz üyelerimizi işe geri alana, toplu iş sözleşmesini imzalayana kadar bu mücadele devam edecek. Bu ülkede kanunlar var. Bu ülkede çalışanların yasal hak ve güvenceleri var. Sizler de sendikamızın üyelerine hak ettikleri ücreti ve saygıyı verene kadar bu mücadele devam edecek.”