Sağlık Bakanlığı “E-Reçetem Sistemine” 5 dil ekledi. İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinin eklendiği sistemde Kürtçenin yer almaması tepkilere konu oldu.

‘Dil kullanmayı engellemek, insanlık dışıdır’

Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil

Toplumsal Mutabakat Derneği (TMD) Genel Başkanı Mahmut Şimşek Sağlık Bakanlığı’nın e-reçete sistemine eklenen 5 dil arasında Kürtçenin bulunmamasına tepki göstererek şunları söyledi: "Ülkemizde zoru kolaylamak yerine, kolay olanı anlaşılır olanı zorlaştırmakta üstümüze yoktur. Yaşamın her alanında olduğu gibi sağlık alanında da bu kural değişmemektedir. Reformcu, muhafazakar demokrat iktidarın en düzenli bakanlığı olarak bildiğimiz Sağlık bakanlığı da maalesef bugün daha önceki diğer bazı bakanlar gibi bir kısım vatandaşımızın psikolojisini bozan bir adım attı. Bildiğiniz gibi, daha önce, içişleri, ulaştırma bakanlıkları 5 dilden (İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Türkçe) Propaganda ve bilgi amaçlı yayın yapmakta fakat Kürd vatandaşın Kürdçesi yoktu. Bugün buna hastalarını tedaviye almada Sağlık Bakanlığı da Twitter hesabından bu sistemi uygulamaya başladıklarını açıkladı. Diğer bakanları anlamak kolay. Hipokrat yeminle çalışan bir hekimin dili önemsemesi ve inşa dilini sahiplenmesi gerekirken tam tersi diğer bakanlara uyması dikkat çekici geldi. Oysa tüm ümmet-i Muhammed bilir ki, hastasının dilinden anlayan doktor hastasını daha kolay ve kesin teşhisle tedavi eder. Sayın Devlet Başkanından ve Bakandan istirhamımız şudur: Bu ülkenin toplumsal mutabakatı için, ekonomik haklar kadar demokratik haklarını kullanmakta insanlar için önem taşıyor.  Dil hususu kültürel psikolojik bir rahatlamadır. Kör inada çevrilmemelidir. Alanlarda yollarda, hava meydanlarında, hastanelerde demokratik birliği, demokratik kültürle sağlamlaştırmak gerekir. Bu kör yanlışta ısrar etmeyelim. Dil kullanmayı engellemek, insanlık dışıdır. Dilde eşitlik ilahi bir davettir. Farkında olmadan bölücülük yapıyoruz"