Gazze'nin Refah kentine düzenlenen İsrail saldırılarında çok sayıda bina yıkıldı veya ağır hasar gördü.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), Gazze’ye uygulanan ablukaya son verilmesi çağrısına uluslararası insan hakları örgütlerinden destek geldi. Dünyadan 156 kurumun içinde yer aldığı IRCT ve Latin Amerika merkezli Red Salud DH, TİHV’in çağrısına tümüyle katıldıklarını açıkladılar.

Silahlı saldırıda yaşamını yitiren DEM Parti yöneticisi toprağa verildi Silahlı saldırıda yaşamını yitiren DEM Parti yöneticisi toprağa verildi

TİHV, yayımladığı “İnsanlık onuru adına, Gazze ablukasına son verilmelidir” başlıklı mesajında, Gazze’ye yönelik süren abluka ve saldırganlığın hiçbir haklı gerekçesi olamayacağını belirtmişti. Açıklamada, “Bu insanlık dışı ablukanın derhal sonlanması için, uluslararası mekanizmaların hareket geçmesi dahil, etkin çaba göstermek insanlık onuru adına bir zorunluluktur” ifadeleri kullanılmıştı. TİHV’nin Türkçe ve İngilizce yayımladığı mesaja uluslararası hak örgütlerinden destek mesajları geldi.

‘Yanında olmaktan gurur duyuyoruz’

76 ülkeden 156 kurumu temsil eden İşkence Görenler İçin Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi (IRCT) sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında “İsrail Savunma Bakanı’nın korkunç ifadelerini güçlü bir şekilde kınayan TİHV’nin yanında olmaktan gurur duyuyoruz. Gazze’deki ablukanın ve derin acıların sonlanması için Filistin ve İsrail’deki dostlarımızla birlikte çalışma kararlılıklarını destekliyoruz” dedi.

Latin Amerika ve Karayipler İşkence, Cezasızlık ve Diğer İnsan Hakları İhlallerine Karşı Sağlık Kuruluşları Ağı’nda (Red Salud DH) yer alan 7 ülkeden 8 kurum da TİHV’in Gazze’deki ablukanın kaldırılması yönündeki çağrısına katıldıklarını belirten bir açıklama yaptılar. Red Salud DH, TİHV’nin açıklamasını İspanyolca’ya da çevirerek paylaştı. Açıklamada şu kurumların imzası yer aldı:

Psikososyal Hizmet Merkezi - CAPS (Kolombiya), Psikososyal Hizmet Merkezi - CAPS (Peru), İşkence ve Cezasızlık Karşıtı Kollektif - CCTI (Meksika), Arjantin Psikososyal Çalışma ve Araştırma Ekibi - EATIP (Arjantin), Toplum Çalışmaları ve Psikososyal Eylem Ekibi - ECAP (Guatemala), İşkence Görenlerin Kapsamlı Rehabilitasyonu için Vakıf - PRIVA (Ekvador), İşkence ve Devlet Şiddeti Sonrası Terapi ve Araştırma Enstitüsü - ITEI (Bolivya), Çocuklar ve Aileler için Ağ - REDINFA (Peru). (Kaynak: Evrensel)