Türkiye İşçi Partisi (TİP), partinin Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmesi talebiyle Hatay’dan Ankara’ya "Özgürlük Yürüyüşü" başlattı. Yürüyüş startı, Hatay'ın Defne ilçesinde bulunan Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanı'nda yapılan açıklamayla verildi. Burada konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, yürüyüşlerini "tarihi" olarak nitelendirerek, "Yürüyüşümüzü Hatay'dan başlatıyoruz çünkü; burası onbinlerce yurttaşımızın iradesinin gasbedildiği bir kent. Depremde on binlerce insanımızı kaybettiğimiz bir kentteyiz. Yürüyüşümüzü Hatay'dan başlatıyoruz çünkü; Gezi, bir davanın konusu olacaksa önce Ali İsmail'in, Abdocan'ın, Ahmet Atakan'ın hesabının sorulması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

'Gezi direnişin adıdır'

Yargıtay'ın Gezi Davası'ndaki cezaları onamasına tepki gösteren Baş, şunları söyledi: "Gezi direnişi dünyanın en barışçıl, en insanı ve en haklı itirazlarından bir tanesi. Bu ülkede milyonlarca insanın parçası olmaktan onur duyduğu bir isyanı, direnişi suçlu ilan etmeye kalkmak milyonlarca yurttaşımıza hakaret etmektir. Kararı verenler ülke tarihine kara leke olarak geçecek. Gezi bir itiraz hareketidir. Gezi, Türkiye'nin yüz akı olan, dünyaya örnek olmuş köklü bir direnişin adıdır."

Yürüyüş yağmur altında başladı

Baş ve beraberindekiler daha sonra Hatay Meclis Binası önüne geçti. Can Atalay'ın babası Mustafa Atalay ve annesi Şükran Atalay, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, TÖP, EMEP, CHP, SYKP temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, yürüyüşün başladığı yere geldi.

Can Atalay'ın babası Mustafa Atalay, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a seslenerek, "Siyasiler artık elini bu davadan çeksin, yargıyı bağımsız bıraksınlar. Verdikleri kararın ardından aynaya bakabilecekler mi? Yarın öbür gün çocukları, torunları bu davadan bahsettiğinde yüzleri kızarmayacak mı? Bütün demokratlara yürüyüşe katkı çağrısında bulunuyorum" dedi.

Konuşmanın ardından yürüyüş başlatıldı. Yürüyüşün bugünkü etabı Samandağ'ında son bulacak. Günlük 30 kilometre yol kat edileceği öğrenildi. (Kaynak: MA)

Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin! Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin!