Diyarbakır’daki toplu taşıma hizmetlerinde yeni bir kaosa yol açacak bir karara imza atan UKOME, 100 adet Özel Halk Otobüsünü 1+1 şeklinde mikrobüslere çevirerek yolcu taşıma kapasitesini düşürdüğü gibi, minibüsçülerle Özel Halk Otobüsçüleri arasında haksız rekabet ve sorunlara yol açacak bir uygulamayı gündeme getiriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME), geçtiğimiz Perşembe günü yaptıkları toplantıda Özel Halk Otobüslerini 1+1 olarak 17+6 şeklinde mikrobüslere çevirme kararı alıyor. Böylece, Özel Halk Otobüslerinin mevcutta 58 olan koltuk kapasitesi 46’ya düşürülmüş oluyor. Diyarbakır’da mevcutta 100 Özel Halk Otobüsünün taşıdığı yolcu kapasitesi bir anda 5 bin 800’den 4 bin 600’e indirilerek bin 200 kişilik kapasite kaybına yol açıyor.

WhatsApp Image 2023-03-05 at 10.34.27

Öte yandan Özel Halk otobüsleri ile minibüsçüler arasında haksız rekabete ve ciddi sorunlara yol açacak bir uygulama ihalesiz olarak uygulanmaya çalışılıyor.

Toplu taşımada yeni bir kaosa yol açacak söz konusu karara tepki gösteren minibüsçüler Valilikte imzaya sunulan değişikliğin geri çekilmesini istiyor.

2 ay önce encümen kararı ile ihaleyle minibüs hatlarına 100 araç eklendiğini ve kentte 300 olan minibüs sayısının 400’e çıkarıldığını ifade den minibüsçüler 4 durağın 25’er minibüs aldığını söylüyor.

12 metrelik halk otobüslerinin 7 metreye düşürüldüğünü ifade eden minibüsçüler söz konusu bu yarım otobüslerin de minibüsler gibi (17+1) yolcu kapasitesine düşürüldüğünü belirtiyor.

Minibüsler için 2 milyon 366 bin TL’den ihaleye girdiklerini ve kendilerine 2 milyon 800 bin TL’ye mal olduğunu ifade eden minibüsçüler henüz bir taksitlerini de ödemediklerini dile getiriyor.

UKOME’de alınan kararın Valiliğin onayına sunulduğunu ifade eden minibüsçüler, söz konusu kararın haksız rekabete ve minibüsçülerle, Özel Halk otobüsçüleri arasında ihtilafa yol açacağını ve ileride ciddi sorunlara yol açacağını ifade ederek geri çekilmesini istiyor.

Depremin ardından yağışlar vurdu: Kayısı üreticisi zor durumda Depremin ardından yağışlar vurdu: Kayısı üreticisi zor durumda

Perşembe günü yapılan UKOME toplantısında Diyarbakır’da faaliyet gösteren 100 adet Özel Halk Otobüsünün 1+1 şeklinde mikrobüslere dönüştürülme kararı alındığını ifade eden minibüsçüler, 58 koltuk kapasitesi olan Halk Otobüslerini 17+6 kapasiteli 2 mikrobüs şeklinde minibüs tarzında çalıştırmayı kararlaştırdıklarını belirtiyor.

Özel Halk Otobüslerinin mevcut haliyle dahi engellileri, yaşlıları ve ücretsiz yolcuları almakta ciddi direnç gösterdiklerini ifade eden minibüsçüler, mikrobüslerin minibüslerle eşitlenmesi halinde ve aynı güzergahta faaliyet göstermesi halinde bu sorunların daha da ağırlaşacağını ve yurttaşların ciddi mağduriyet yaşayacağını belirtiyor. Mikrobüslere engeli araçlarının alınması noktasında da sorunlar yaşanacağını kaydeden minibüsçüler, söz konusu UKOME kararı ile araçların küçültülmesinin kamu zararına da yol açacağını ifade ediyor. 58 koltuktan 46 koltuk kapasitesine düşürüldüğünü belirten minibüsçüler 12 yolcu kaybı olduğunu ve mevcut kapasitenin altına düşüldüğünü ifade ediyor.

WhatsApp Image 2023-03-05 at 10.34.27 (1)

İhale yapılmadan, Belediyenin kasasına para girmeden söz konusu bu dönüşümün nasıl yapıldığını anlamadıklarını ifade eden minibüsçüler ortada ciddi bir rant olduğu iddiasını dile getiriyor. Mikrobüs başına 1 milyon 100 bin TL olarak belirlenen paranın kime ne şekilde verileceğine bir anlam veremediklerini ifade eden minibüsçüler, otobüslerin mikrobüse çevrilmesinin haksız rekabete yol açtığını düşünüyor. Mikrobüslerin belediyeden aylık 1 +1 toplamda 3 bin TL gelir elde etmesine karşılık engelli, yaşlı ve ücretsizleri taşımayacağını ve haksız bir kazanç elde edeceğini ifade eden minibüsçülere göre söz konusu değişiklikle kendilerini büyük bir haksızlık yapıldığını dile getiriyor.