Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, 19’u avukat toplam 33 kişi hakkında soruşturma başlattı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi, 25 Nisan’da aralarında çok sayıda gazeteci, siyasetçi, hukukçunun da bulunduğu Diyarbakır merkezli operasyonda 190’ı aşkın kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek için Urfa Adliyesi önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl örgütleri, HDP Milletvekili Nusretin Maçin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Tabip Odası Şubesi temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, açıklamaya katılanlar hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu”na muhalefetten soruşturma açıldı.

Temelli: Kim sandığa gitmezse bu zulme ortak olur Temelli: Kim sandığa gitmezse bu zulme ortak olur

Soruşturma açılan isimler şöyle: “Avukatlar Sümeyye Koç, Nahide Polat Aslan, Müslüm Saraçoğlu, Mehmet Ali Aslan, Fazilet Taştan, Ayşe Şehriban Demirel, Sevda Çelik Özbingöl, Gizem Dilara İnal Gülhan, Hidayet Enmek, Ali Arslan, Mustafa Göngen, Dilan Demir, Serhan Paydaş, İHD Urfa Eşbaşkanı Avukat Mustafa Vefa, HDP İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, ÖHD Urfa Şubesi Eşbaşkanları Meral Halat ile İbrahim Halil Öyke ve ismi öğrenilemeyen 3 avukat ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar, HDP İl Eşbaşkanı Garip Yeşil, HDP eski milletvekili Nusretin Maçin, HDP Eyyübiye İlçe Eşbaşkanı Emin Tutal ile İbrahim Halil Alpay, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu, Memduh Kızgit, Atilla Yazar, İHD MYK üyesi Cemal Babaoğlu, Urfa Tabip Odası Başkanı Bulut Ezer, SES Şube Eşbaşkanı Salih Karataş, Mehmet Sıdkı Dehşet ve Salih Canbeyli.”

1 Mayıs’a katılanlara soruşturma

Bir başka soruşturma da kentte yapılan 1 Mayıs kutlamalarına katılan 7 kişiye yönelik oldu. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlaması ile HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ahmet Atış, ÖHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke, Avukat Bülent Aşa, Av. Sevda Çelik Özbingöl, Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, Tabipler Odası Urfa  Şubesi yöneticisi Kemal Yüksekkaya ile Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi Üyesi Mahmut Çoban hakkında soruşturma açtı.