Özel Haber: İbrahim Nacar/Urfa

İki ay önce Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Asım Sultanoğlu ile ilgili tartışmalar sürüyor. Asım Sultanoğlu 7 yıl önce Karaman’da görev yaparken, Ensar Vakfı yurdunda 45 çocuğa istismar davası ülke gündemine oturdu. CHP Şanlıurfa eski Kadın kolları Başkanı Emine Gizem Çetiner, bu dava kaynaklı Sultanoğlu isminin şaibeli olduğunu belirterek yaklaşık iki aydır il milli eğitim müdürlüğü önünde eylem yaparak Sultanoğlu’nu istifaya davet ediyor. Her gün bir saat boyunca müdürlüğün önünde bekleyen Çetiner, yoldan geçenlere eyleminin gerekçelerini bağırarak anlatmaya çalışıyor.

Konu hakkında görüştüğümüz Emine Gizem Çetiner Asım Sultanoğlu’nun Ensar Vakfı davasında soruşturma geçiren üç kişiden biri olduğunu ve daha önce farklı illere yapılan atamasının tepkiler üzerine geri çekildiğini söyledi. Çetiner ismin şaibeli olduğunu belirterek, o dönem Karaman’da görevli olan tüm idarecilerin sorunluluğu olduğunu ve bu isimlerin herhangi bir görev almaması gerektiğini dile getirdi.

‘Kaba tabir ile: Aklanmıştır’

Emine Gizem Çetiner, Ensar Vakfı davası ile ilgili olarak şunları söyledi: “Asım Sultanoğlu dönemin Milli Eğitim Müdürü olarak Ensar vakfı davası kapsamında soruşturma geçirmiştir. Ancak statükonun olduğu her ülke gibi bizim ülkemizde de yargı bağımsız değildir. Sultanoğlu bir soruşturma geçirmiştir ve bir süreçten sonra hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. Yani kaba tabir ile aklanmıştır. Bu dava sıradan bir görevi ihmal davası değildir. 45 çocuğa tecavüz edilirken bence o dönem vali olan kişi, emniyet müdürü olan kişi bence o koltuklarda oturmamalıdırlar. 45 çocuğun istismara uğraması çocukların ve ailelerin şikâyeti ile ortaya çıkıyorsa bu insanlar şaibelidir, bu insanların yönetme becerileri de şaibelidir, şaibeli kişilere masum yavruları eğitim noktasında emanet etmeyi doğru bulmuyorum.

‘Müdür Bey görüşmek istiyorsa kendi gelsin’

Eylemine başladığı günden beri kararlılıkla devam eden Emine Gizem Çetiner, son dönemlerde bir kişinin kendisini aracı olarak tanıtarak, müdür beyle görüşmek isterse yardımcı olabileceğini ifade ettiğini söyledi. Çetiner bu kişinin müdürlükten çıktığını ve herhangi bir görüşme talebi olmadığını, eğer Adım Sultanoğlu’nun bir görüşme talebi varsa kendisinin gelmesini istediğini söyledi.

Vali Şıldak: Bakanımıza katılıyorum  

Konu ile ilgili olarak açıklama istediğimiz Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak “Bu konuda Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin Şanlıurfa’yı ziyaretlerinde bir açıklama yapmıştır. Bunun üzerine ilave bir açıklamam olmayacaktır” dedi. Bakan Yusuf Tekin, Asım Sultanoğlu ile ilgili olarak Şanlıurfa ziyaretinde Asım Sultanoğlu’na güvendiklerini ve arkasında olduklarını ifade etmişti.

112 çalışanları: Sözler tutulmadı 112 çalışanları: Sözler tutulmadı

26 kişi hakkında suç duyurusu

Emine Gizem Çetiner’in devam eden eylemi ve Ensar Vakfı davası ile ilgili görüşmek isteğimiz Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, ilerleyen günlerde bir basın açıklaması yapacağı için görüşme talebimizi kabul etmemiş ve sorularımızı yanıtsız bırakmıştır. Öte yandan Sultanoğlu’nun sosyal medya aracılığı ile kendisi hakkında paylaşım yapan 26 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu konu ile ilgili Sultanoğlu’nun avukatı sayının artabileceğini belirterek, yapılan suç duyurusu hakkında önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklarını söyledi.

Ayan: Suç duyurusu ifade özgürlüğünü ihlalidir

Geçtiğimiz hafta Asım Sultanoğlu ile ilgili Millî Eğitim Bakanlığı’na verdiği soru önergesini sorduğumuz YSP Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, bakanlığın önergeye verdiği cevabın çelişkili olduğunu söyledi. Ayan: “Millî Eğitim Bakanlığı’na Sultanoğlu ile ilgili bir soruşturma olup olmadığını sorduk, bakanlıktan bize herhangi bir soruşturma olmadığı cevabı geldi. Ancak 2019 tarihli ön inceleme raporunda soruşturma izni verildiği görülüyor. Bakanlığın verdiği cevap ve eski raporlar birbiri ile uyuşmuyor.  Millî Eğitim Bakanlığını doğruları söylemeye davet ediyoruz” dedi.

Yapılan suç duyuruları ile ilgili olarak ise Ayan: Hakaret ve benzeri suç barındırmayan her paylaşım ifade özgürlüğüdür, bu bağlamda yapılan suç duyuruları bir kamuoyunun sesini kısmaya yönelik olup ifade özgürlüğünü ihlale girer” ifadelerini kullandı.