Özel Haber: Caner kılıç

Ülkedeki ekonomik koşullar her sektörü derinden etkilemeye devam ediyor. Pamuk üreticileri de bu durumundan nasibini alıyor. Pamukta verim iyi olmasına rağmen, girdi maliyetlerinin altında ezilen pamuk üreticileri emeklerinin karşılığını alamayınca, ya zararına ürün satmak zorunda kalıyor ya da pamuğunu stokluyor. Bu da beraberinde birçok sorunu meydana getiriyor.

Geçtiğimiz pamuk sezonu, ürün konusunda oldukça verimli geçmesine rağmen, fiyat olarak bekleneni karşılamadı. Pamuğu üretmek için binbir emek sarfeden üreticiler, pamuk fiyatlarını yetersiz bulunca ya ürünü satmayıp stokladı ya da borçlarını ödemek için mecburen zararına satış yapmak zorunda kaldı. Şanlıurfa'da yaklaşık 30 yıldır pamuk üreten Halil İbrahim Özbudak da pamuk üreticilerinin ve pamuk fabrikalarının sıkıntılarını Sur Ajans'a aktardı.

‘Bu yıl daha kötü’

Önceki pamuk sezonunda emeklerinin adeta heba olduğunun altını çizen Özbudak, bu yıl da pek umutlu olmadıklarını söyledi. Halil İbrahim Özbudak; "Geçen yıl pamukta verim iyiydi ama pamuk fiyatları ani düşüş gösterince çoğu üretici pamuklarını evde stokladı. Çünkü pamuğa istenen fiyat maliyetleri bile kurtarmıyordu. Bazı pamuk üreticileri borçlarını kapatmak için zararına bile satış yapmak zorunda kaldı. Bu sene daha kötü. Maliyetler 4-5 kat artarken, pamuk fiyatı halen eskisi gibi devam ediyor" dedi.

‘Fiyat minimum 20 TL olmalı’

Şuan pamuğun kilo fiyatının 15 TL olduğunu söyleyen Özbudak, zarar etmemek için fiyatın minimum 20 TL olması gerektiğini kaydetti. Özbudak; "Pamuğun artık hak ettiği değeri bulması gerekiyor. İlacı, mazotu, gübresi, işçiliği derken zaten belimiz bükülüyor. Pamuk üretimi geçen seneye göre yüzde 20 geriledi. Çünkü hiç kimse zararına iş yapmak istemedi." diye konuştu.

‘İşçi bulamama ve hareketli borsa sorunumuz var’

'Neyi kolaylaştırdıklarını hala anlamış değiliz' 'Neyi kolaylaştırdıklarını hala anlamış değiliz'

Tüm Türkiye'yi derinden sarsan ve 10 ilimizde büyük yıkıma neden olan depremler sonrası pamuk işletmelerinin büyük zorluklar yaşadığını sözlerine ekleyen Halil İbrahim Özbudak, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü; "Depremlerden sonra işletmeler çok zorluk yaşadı. İşlenmiş pamuk balyasını satacak firmalar kapattılar. Büyük bir işçi bulma problemi var. Fabrikalar işçi bulmakta zorlanıyor. Bir de piyasaların çok hareketli olması da önemli bir sorun. İzmir borsasına göre işlem yapıyor olmamız bizi olumsuz etkiliyor. Buradaki borsanın işleme kapalı olması sektörde büyük bir eksik. Çünkü olay serbest piyasaya dönüyor."