Merkez üssü Buca ilçesi olan 4 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklama yapan deprem bilimcileri, Tuzla kırığının gerilmekte olduğunu, yeni depremlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

8’inci yılında Tahir Elçi anması 8’inci yılında Tahir Elçi anması

İzmir'de merkez üssü Buca ilçesi olan 4 büyüklüğündeki deprem sonrasında deprem bilimcileri peş peşe açıklama yaptı. Sanal medya hesaplarından açıklama yapan uzmanlar, Tuzla kırığının gerildiğini, deprem üretebileceğini söyleyerek uyardı.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Zafer-Buca/İzmir’de 4,0 büyüklükte deprem oldu. Aynı yerde aynı büyüklükte bir depremde 1.10.2023 tarihinde de olmuştu. Deprem İzmir ve Dağkızılca Fayları arasında. Bu faylar Gediz Grabeninin güney sınırındaki fay distemimin bileşenleri. Geçmiş olsun" diye belirtti.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise "Dün gece 23.53’de İzmir, Buca, Zafer’de, 12 km odak derinliğinde, Tuzla kırığında olan M4,0 büyüklüğündeki küçük deprem ürpertmiştir. Tuzla kırığı gerilmektedir. M6’ya varan depremler üretebilir. Ancak köy evleri dışında yıkıcı olacağını sanmıyorum. Sağlam yerde, sağlam ev" ifadelerini kullandı.