Van’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Baro, Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü mitingine binlerce kişi katıldı. Miting öncesi iki kolda toplanan emekçiler, Musa Anter Parkı’na uzun bir kortejle yürüdü.

‘Özgür basını susturmayacaksınız’

Kortejin en önünde Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun “Kedkarên çapemeniya azad li dijî zilmê, kedxwariyê, qedexe û sansurê li ber xwe didin. Susturamayacaksınız” pankartı gazeteciler tarafından taşındı. Emekçiler, yürüyüşü boyunca “Özgür basın susturulamaz”, “Jin, jiyan, azadî”, “Bijî yek gûlan”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Yürüyüşün bir diğer kolunda ise Yeşil Sol Parti, HDP ve DBP’liler yürüdü. Sahneye üzerinde “Kî ne em? Gelê serfiraz, dijminê dijmin, dostê aştîxwaz, em xweş mirov in” ve “Güvencesizliğe, eşitsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe, ranta teslim olmayacağız. Umudu ve mücadeleyi büyütmek için yaşasın 1 Mayıs” pankartı asıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Başarı için yürekli çıkışlar gereklidir. Kürdistan devrimi Ortadoğu'da bir rönesanstır. Özlenen yaşam mucizelerle değil, devrimle olur” sözünden esinlenen pankart da alanda dolaştırıldı. Saygı duruşunun ardından başlayan mitingde ilk olarak Eğitim-Sen müzik grubu sahne aldı. Seslendirilen şarkılarla halaya duran emekçilerin sloganları bir an olsun durmadı.

‘Bu düzene teslim olmayacağız’

Bileti son dakikaya bağladılar: İhtiyacım var Bileti son dakikaya bağladılar: İhtiyacım var

Tertip Komitesi adına konuşan Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, “Yaratılan tüm yıkımların hesabını biz emekçiler soracak; rant, eşitsizlik ve yoksulluk yaratan bu düzeni yıkacağız. 2023 1 Mayıs’ı yeni bir başlangıç olacaktır. Savaş politikalarının son bulduğu, Kürt sorunun çözüldüğü, kimsenin kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf muamele görmediği, düşünce ve ifade özgürlüğünün cezalandırılmadığı, emeğin, laikliğin hakim olduğu bir gelecek için mücadele ediyoruz” dedi.

TTB: Ülke bu karanlığa mahkum değildir’

Atabay’ın ardından TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut konuştu. Bulut, “Dünyanın tüm işçileri birleşmek, diktatörlüğü yok etmek için bir arada. İktidarın bu yıkım politikalarına son vermek yakındır. Ya bu karanlık devam edecek, ya da emekçilerin haklarını elde ettiği bir ülke kuracağız. Türkiye bu karanlığa mahkum değildir. Herkesin adil, eşit ve sağlığa ücretsiz eriştiği bir ülke istiyoruz ve bunu başaracağız” diye konuştu.

KESK: 14 mayıs’ta tek adam rejimine hayır diyeceğiz

Daha sonra konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Tek adam rejimi iktidarının tutuklama, baskı ve zulüm politikalarının bir yılını geride bırakıyoruz. Siyasi soykırımlarla bizi susturmaya çalışıyorlar ama nafile. Biz 21 yıldır biat etmedik ve onları 14 Mayıs’ta göndereceğiz. Türkiye’de yakın zamanda bir deprem yaşadık; iktidarın rantçı, sermayeden yana ve talan politikalarının çöktüğünü gördük. Halkımız enkaz altında günlerce kurtulmayı beklediler. Yaşanan tüm bunların nedeni tek adam rejimidir. AKP eliyle bu ülkede eşitlik mücadelesi yürütenlere karşı her gün baskı şiddet artmaktadır. Hepimiz birleşerek, örgütlenerek tek adam rejimine karşı bir seferberlik ruhuyla geleceğimize sahip çıkacağız. Yıllardır savaşta ısrar eden ve Kürt sorununun çözümsüzlük politikaları dayatılıyor, halklar düşmanlaştırılıyor. Bu ülkede tecrit, asimilasyon ve baskı politikaları her gün biraz daha derinleştiriliyor, Kürt sorunun çözümünü isteyenlere baskılar artıyor. Bu politikalarla binlerce insanımız kumpaslarla, cezaevine atılmakta, tutuklanmaktadır. Biz bunu sessiz kalmayacağız. 21 yıldır size nasıl biat etmediysek bundan sonra da biat etmeyeceğiz. Bu nedenle 14 Mayıs tercihimiz çok önemlidir; seçimde bu tek adam rejimine hayır diyeceğiz” şeklinde konuştu.

DBP: Sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır

Son olarak konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, şunları söyledi: “Emekçiler, bugün faşist iktidara karşı alandalar. Bugün kadınlar, emekçilerin, gençler bu kapitalist sisteme karşı sosyalizmin bayrağını yükseltiyorlar. Çünkü biliyoruz ki, sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır. Bugün kayyım politikalarına karşı en fazla direnen bir kentteyiz. Bugün kayyım, KHK politikasına karşı direnişimizi yükselteceğimiz bir gündür. Geleceği inşa etmek için 14 Mayıs’a birlikte gideceğiz. Bugün meydanlarda yan yana duranlar birbirinizin elini bırakmayın çünkü 15 Mayıs sabahı bu halayı tekrar çekeceğiz. AKP-MHP nasıl kadın, demokrasi, düşmanıysa gençlerin, inançların, emekçilerin de düşmanıdır. Bunun için mücadelemizi büyüterek bu faşist iktidardan hesap soracağız. Bu iktidarın sadece yaptığı şey zengini daha zengin, fakiri daha çok fakirleştirmektir. Van eğer ekonomik krizi en üst seviyede yaşıyorsa bunun nedeni AKP’dir. Bu nedenle Van’da AKP’yi tabela partisi yapmalıyız. Bu iktidarın gitmeyeceğini söylüyorlardı ama biz 2019 ‘da bu faşist ittifakı gerilettik, 14 Mayıs’ta da bu faşist iktidara kaybettireceğiz. Kürt halkının mücadelesi Kürdistan’ın özgürlüğü olduğu kadar Türkiye’nin demokratikleşmesi içindir.” 

‘Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’

Son siyasi soykırım operasyonlarına da değinen Aydeniz, “Günlerdir devletin zor aygıtlarını kullanarak siyasi operasyonlar yapıyorlar. İstedikleri kadar operasyon yapsanız nafile çünkü siz kaybettiniz. Kürtler asla geri adım atmayacak. Her gün biner kişi gözaltına alsanız da halk mücadelesinden vazgeçmeyecek. Kürt sorunun demokratik yol yöntemlerle çözülmezse Türkiye’de demokratikleşmez. Türkiye’ye demokrasiyi Kürtlerin ve emekçilerin mücadelesi ile getireceğiz. Bu nedenle 15 Mayıs sabahı demokratik cumhuriyetin inşa edileceği bir gün olacağına inanıyoruz. Her gün sokakta ve alanda kalarak, her yere ve herkese 14 Mayıs’ın ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız. Bizler inanıyoruz ki emekçiler ve halklar yan yana durarak bu faşist iktidara kaybettireceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 1 Mayıs mitingi, Aryen Kom’un müzik dinletisiyle sona erdi. (Kaynak: MA)