Nüfusun bir kısmının kırsal mahallelerde yaşadığı Van’da, kışın saçtan üretilen sobalar ısınma aracı olarak kullanılıyor. Kent merkezinin bir kısmında doğalgaz kullanılırken, kenar mahallelerde yurttaşlar daha çok saç sobalarıyla ısınıyor. Havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıklarının devam ettiği kentte, yurttaşlar soba üreticisi esnaflara akın ediyor. Kentte saç soba üreticisi onlarca esnaf, yurttaşların taleplerini karşılayamıyor. En yoğun dönemini yaşayan Van’ın İpekyolu bulunan Sobacılar Çarşısı’nda üretilen saç sobalar yüzde 70 zam oranıyla şimdilik 800 TL’ye satılıyor. Çarşıda yaşanan sorunların başında “artan fiyatlar” ve “soba ustalarının yetişmemesi” geliyor.

‘Sobaya talep fazla’

Diyarbakır Çermik’te şiddetli sağanak: evleri su bastı Diyarbakır Çermik’te şiddetli sağanak: evleri su bastı

Van’da 23 yıldır mesleği yaptığını belirten esnaflardan Cahit Sever, kış aylarının başlaması ile iş yoğunluğu ve odun sobalarına talebin arttığını belirtti. Sever, “Hem üretip hem sattığımız sobaları en çok köylüler alıyor. Geçen yıllara göre soba fiyatlarında yüzde 70’lik bir artış mevcut. Her yıl neredeyse sobaya zam geliyor. İnsanların alım gücünün az olmasından dolayı kendi el emeğimizden kısıp bazen maliyetine bile sattığımız oluyor. Ama doğalgazdan çok odun sobasına taleplerin yüksek olduğunu ve bu geleneğin devam edeceğini biliyoruz. Özellikle ilçelerin sobalara karşı taleplerinin çok olduğunu görüyoruz“ şeklinde konuştu.

‘Artık usta yetişmiyor’

En büyük sıkıntılarının artık ustaların yetişmemesi olduğunu belirten esnaflardan Selim Akdemir ise, eskiden kapışılan bir mesleğe ilginin son yıllarda gittikçe düştüğünü ifade etti. Akdemir, ”İnsanlar tekstil veya fabrika işlerine daha ilgi gösterip orada çalışıyorlar. Mesleğimizde usta yetişmiyor ama soba talepleri yüksek oluyor. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile işlerimizde yoğunluk başladı. Halkımız odun sobalarına oldukça ilgi gösteriyor. Bizler de siparişleri yetiştirmekte zorluk çekiyoruz. İşlerimizde artış yüksek ama bunun talepler de yüksek olunca maalesef sipariş yetişmiyor. Biz, Van’ın bütün ilçelerine soba gönderiyoruz. Farklı il ve ilçelerden de talepler oluyor. Bu gelenek devam edecek” dedi. (Kaynak: MA)