Viktor Jara 1932 yılında başkent Santiago’nun Lonquén köyünde yoksul bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jara’nın annesi şarkı söylemekte ve gitar çalmaktaydı. Jara’nın annesi ona gitarı ve Şili folk müziğini öğretti. Annesinin ölümünün ardından Jara ilahiyat okumak istedi ancak sadece 2 sene sürdürdü bunu. Jara, Şili Üniversitesi’nde Tiyatro Okulu’na gitti ve Şili Üniversitesi korosuna katıldı. “Canto Nuevo” (Yeni Şarkı) akımının kurucusu olan Violetta Parra ile çalıştı. Bu akım kısa sürede emperyalist sömürgecilik karşısında direniş simgesi haline gelir.

11 Eylül 1973’te General Pinochet’in askerleri tarafından başkanlık sarayı kuşatıldı ve Salvador Allende’ye teslim olma çağrıları yapıldı. Teslim olmayı reddeden Allende, darbeciler tarafından katledildi. CIA’nın planladığı kanlı darbe, Şili ordusu tarafından gerçekleştirilir. İşbaşına geçen darbeciler ilerici-devrimci güçlere, işçi sınıfı hareketine ve sosyalist sanatçılara karşı vahşi bir sürek avı başlattı. Bu sürek avında Jara da gözaltına alınır ve şimdiki ismi Estadio Víctor Jara olan Şili Stadyumu’na getirilir. Yaklaşık beş bin kişiyle birlikte işkenceye uğrar ve direnişin sembolü olarak orada bir şarkı daha besteler:

“Beş bin kişiyiz burada

Bu ufacık yerinde kentin.

Beş bin kişiyiz.

Kim bilir daha kaç kişiyiz kentlerde ve ülkede?

Burada yapayalnız on bin el,

Tohum eken ve fabrikaları çalıştıran.”

16 Eylül tarihinde gitarıyla bestelediği son şarkının ardından partisi Unidad Popular’ın ünlü şarkısı “Venseremos”u söyler. Stadyumda beş bin kişiyle birlikte söylenen Venseremos, Şili’nin devrimci direnişinin sembolüdür. Şarkıyı susturamayan Pinochet’in sağ kolu, işkenceci-katil Albay Mario Manriguez Bravo emrindeki askerler Jara’yı bulur ve gitarını çalmaması için önce ellerini kırarlar. Jara şarkı söylemeye devam eder. Bunun üzerine Edwin Dimter Bianchi, Jara’nın kafasını dipçikle parçalar, bedenini kurşunlar ve ellerini tribünlere asarlar. Victor Jara’nın 44 mermiyle öldürülmüş ve işkence edilmiş bedeni 20 Eylül’de Santiago Mezarlığı yakınlarında bulunur. Jara eşi Joan tarafından toprağa verilir…

50 yıl sonra verilen karar

Çin'de kömür madenindeki yangın çok sayıda can aldı Çin'de kömür madenindeki yangın çok sayıda can aldı

Geçtiğimiz günlerde, Jara’nın katledilmesinin 50. yılında Şili Yüksek Mahkemesi, Jara'yı kaçırıp öldürmekten suçlu bulunan yedi eski subay aleyhine verilen mahkûmiyet kararını onadı. Karar onandı ancak suçlular henüz “yakalanmadı”.