İngiliz haftalık dergi The Economist'e bağlı araştırma ve analiz birimi "The Economist Intelligence Unit" en iyi şehirlerin listesini çıkardı.

Avusturya’nın başkenti Viyana, son beş yılda dördüncü kez en iyi kent seçildi. Fransa’nın başkenti Paris 2022'de 19. sıradan 2023'te 24. sıraya, Lyon ise 25. sıradan 30. sıraya geriledi. Diğer kentler arasında İngiltere’nin başkenti Londra 2023'te 46. sırada ve New York 69. sırada yer aldı.

Endeks, istikrar, sağlık sistemi, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı alanlarında 30 niteliksel ve niceliksel kritere dayandırıldı. Viyana, bu beş faktörün neredeyse ideal bir kombinasyonunu sunarken, sadece büyük spor etkinliklerinin olmaması nedeniyle eksik puan aldı. Viyana’yı ikinci sırada Danimarka’nın başkenti Kopenhag takip etti. 3. ve 9. sıraların arasında Avustralya, İsviçre ve Kanada şehirleri yer alırken, Osaka (Japonya) ve Auckland (Yeni Zelanda) 10. sırada yer aldı.

Libya'da sel faciası: can kaybı 2 binden fazla, binlerce kişi kayıp Libya'da sel faciası: can kaybı 2 binden fazla, binlerce kişi kayıp

Asya ve Okyanusya'daki şehirler bir yılda en çok ilerleyen şehirler şöyle sıralandı: “Wellington (Yeni Zelanda) sıralamada 35, Hanoi (Vietnam) 20. Kuala Lumpur (Malezya) 19.” Ukrayna'nın başkenti Kiev yeniden sıralamaya dahil edilirken 165’inci oldu, Şam ise 2015’ten bu yana insanların en kötü yaşadığı kent olarak kalmaya devam etti.