Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'le ordu arasında patlak veren gerilim sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı'nı Wagner'in askeri kamplarını vurup çok sayıda paralı askeri askeri öldürmekle suçlayan ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya bayrak açan Prigojin, kendisine bağlı güçleri Ukrayna sınırından stratejik liman kenti Rostov-na-Donu'ya göndererek Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve Şoygu'ya rest çekti.

800 kişinin bulunduğu düğün salonunda çıkan yangında 100’ü aşkın insan öldü 800 kişinin bulunduğu düğün salonunda çıkan yangında 100’ü aşkın insan öldü

Rusya Savunma Bakanlığı ise Prigojin'in iddialarını reddederrken, iç güvenlik servisi FSB de Wagner lideri hakkında "silahlı isyana teşvik" suçlamasıyla soruşturma başlattı. Gelişmelerden haberdar olduğu açıklanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ise kısa süre içinde televizyonda bir konuşma yapacağı belirtiliyor.

Bahmut kentinin Kiev'den alınmasında önemli rol oynayan Prigojin, Rusya ordusunun Ukrayna'daki "özel askeri operasyonu" yönetme biçimine aylardır sert eleştiriler yöneltiyordu. Prigojin ise Şoygu arasındaki gerilim kamuoyuna da defalarca yansımıştı.