Aşı ile önlenebilir bir hastalık olan kızamık Yemen’de salgın boyutuna ulaştı. Yemen’de 2023 yılının başından bu yana 9 binden fazla kişi kızamık hastalığına yakalandı ve 77 çocuk bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yemen’deki verileri paylaşan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA), konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ülkede bu yılın başından bu yana aynı 9 bin 418 kızamık vakasının tespit edildiği aktarıldı. Açıklamada, “2023’ün başından bu yana 77 çocuk kızamıktan öldü” denildi.

Kızamığın yanı sıra difteri vakaları ile bu tür hastalıklardan ölümlerin de arttığına işaret edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de 19 Mart’ta yaptığı açıklamada Yemen’de kızamık ve çocuk felci vakalarının yayıldığı uyarısında bulunmuştu. Ayrıca ülkede iç savaş ve yansımaları nedeniyle sağlık sektörü ciddi bir tıbbi ekipman sıkıntısı yaşıyor.

Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına göre, iç savaştan dolayı Yemen halkının yüzde 73’ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç. Ayrıca 4,3 milyon kişi yerinden edildi.