“Her dem Newroz her der azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen 2023 Newroru’nun İstanbul’daki adresi olan Yenikapı Meydanı, görkemli bir kutlamaya ev sahipliği yapıyor. Mereş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan Newroz’a, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Tutuklu ve Hükümlüler Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUAD-FED) yöneticisi Salih Tekin, milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılıyor.

Newroz Korteji: Bahar yine gelecek

Meydana girişler devam ederken, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Bağımsız Devrimci Sınıfı Platformu (BDSP), Devrimci Parti, Halk-Der, Marmaray Metrosu önünde toplanmaya başladı. Marmaray kapısı önünde bekleyen gruplar,  "Dem dema serkeftinê ye", "Size söz yine bahar gelecek" dövizleriyle kortej halinde gerçekleştirdiği yürüyüşle Newroz meydanında yerini aldı.

Kadınlar, "Kadınların kurtuluşu devrimi gerektirir, gerisi boş hayaldir" pankartıyla newroz alanına girdi.

İstanbul Emniyeti özellikle gençlerin meydana girişini engelledi. Yer yer gençlerin ve çocukların ulusal kıyafetlerinin de üzerlerinden çıkarıldığı görüldü. Ulusal kıyafetleriyle alana girişleri engellenmek istenen gençler, sloganlar eşliğinde bariyerleri aşarak meydana girdi.

Amedspor’a newroz alanında anlamlı destek

HDK, Yeşil Sol Parti, DBP, TJA, HDP, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), TİP, Partizan, Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) bayrakları ile Türkiye devrimci hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş posterlerinin dalgalandığı meydanda,  gençler Bursa’da ırkçı saldırıya uğrayan Amedspor bayraklarını ve atkılarını taşıdı. HDP ve Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisleri, “Yeşili’ ez, ulusu koru” yazılı pankartıyla Amedspor ile dayanışma mesajı verdi.

Amedspor Barikat taraftar grubu da “Newroz pîroz be”,  “Amedspor halktır, halk burada”, “Barikat burada, dimdik ayakta" sloganlarıyla Newroz alanına yürüdü.

Girişlerin devam ettiği Yenikapı Meydanı’nda, sık sık “Hükümet istifa”, “Kahrolsun AKP” sloganları atıldı.

Hesen Zîrek’in “Newroz” ve Koma Gulên Xerzan’ın “Sonda me” şarkısı eşliğinde Newroz programının başlaması bekleniyor.

Kitap okumaktan yargılanan görme engelli Yalçın'ın dramı Kitap okumaktan yargılanan görme engelli Yalçın'ın dramı