Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Aydın'da Cumhurbaşkanlığı için kullanılan 16 bin 60, milletvekilliği için kullanılan 20 bin 253 oyun geçersiz sayılmasına itiraz etti. İl Seçim Kurulu'na başvuran Yeşil Sol Parti, seçmenlerin yoğun olduğu Koçarlı, İncirliova, ve Köşk ilçesinde oyların yeniden sayılmasını istedi. 

Dilekçede, "14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde, Aydın genelinde cumhurbaşkanlığı 16060, milletvekilliği için 20253 toplam 36313 oy geçersiz sayılmıştır. Her iki seçim oy pusulaları farklı olup, bu kadar çok geçersiz oy tespiti hayatın olağan akışına aykırıdır. Ayrı ayrı seçim pusulaları yeniden incelenmelidir. Bu nedenle, geçerli oylar ile geçersiz oyların yeniden sayılması gerekmektedir" ifadeleri yer aldı.

Yeşil Sol Parti, kentte 58 bin 24 oy aldı. Geçersiz sayılan oyların özellikle Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde olması dikkat çekti. Geçersiz oyların yeniden sayılması ve Yeşil Sol Parti'ye eklenmesi mevcut milletvekili dağılımını değiştirebilir.

HaberTürk’te yaprak dökümü devam ediyor HaberTürk’te yaprak dökümü devam ediyor

Aydın'da CHP 4'üncü milletvekilini yaklaşık 70 bin oy ile çıkardı. (Kaynak: MA)