Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere kısa bir süre kala siyasi partiler seçim çalışmalarını hızlandırdı. İlk kez seçimlere girecek olan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Meclis’te temsiliyeti olmadığı için sandık görevlisi bulunduramıyor. Yeşil Sol Parti, sandıklar için müşahitler görevlendirecek.

Olası usulsüzlüklerin önüne geçmek için Diyarbakırlı yurttaşlara da görev düştüğünü belirten Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Pınar Tekin ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, gençlere, “Müşahit olun” çağrısında bulundu.

‘Her oy yarınlara umuttur’

Depremzedeler konteynerlerde ikinci tur için sandık başında Depremzedeler konteynerlerde ikinci tur için sandık başında

Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eşsözcüsü Pınar Tekin, tarihi seçime çetin bir süreçte girdiklerini belirterek, “Yeşil Sol Parti’ye verilecek her oy aynı zamanda yarınlara umut olacak. Cumhuriyetin 2’nci yüzyılını kadınların yazacağına olan inançla, başta kadınlar olmak üzere herkesi oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Gönüllü müşahit olun’

Her seçmenin aynı zamanda bir müşahit olduğunu söyleyen Tekin, “Yeşil Sol Parti olarak ilk defa seçime gireceğimiz için sandık görevlisi olamıyoruz. Geçmiş seçim deneyimlerimizden de bildiğiniz üzere, sandıklar birilerinin denetimi ve tek adam rejiminin kontrolü altına alınıyordu. Bu nedenle  sandıklardan nihai sonuç alamıyorduk. Bu noktada halkımıza çağrımız var; oy kullandığımız sandıkları terk etmeyelim. Bu duyarlılık ve hassasiyetle halkımız kendisine en yakın bulduğu il, ilçe seçim bürolarına gidip gönüllü müşahit olabilir. Aynı zamanda, seçim sabahında en geç saat 06.30’da sandıkların başında olmaları ve sandıklar açılıncaya kadar sandıkları terk etmemelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘İrademizin gasp edilmesine izin vermeyelim’

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise, yüzyılın seçiminin kendileri çok önemli olduğunu ifade ederek, “Halkımız da bunun bilincinde. Halkımız her ne olursa olsun, oyuna ve sandığına sahip çıkması gerekiyor. Bunun için yapılması gerekenlerden biri de, her bir seçmenin birer müşahit gibi çalışması ve sandığına sahip çıkmasıdır. İkincisi, gençlerin sandıklara sahip çıkması için müşahit olmaları yönünde çağrı yapıyoruz. Bizler için müşahitlik çok önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise sabahtan akşama kadar sandıklara sahip çıkmak gerek. Sahip çıkalım ki hırsızlar sandıklarımızı ve irademizi çalmasın” dedi.