Mardinkapı Sur Bürosu açılışına Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili adayları Serhad Eren, Ceylan Akça, Sorgül Aytek, Cengiz Çandar, Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl eş sözcüsü Pınar Sakık Tekin, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, DBP İl Eş Başkanı Hasibe Yazdık ve yurttaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, “Kadim Sur’umuzda 3’ncü büroyu açıyoruz. Sur’un her metrekaresinden haberiz, Sur’un talan edilişini, katledilen canlarımızı asla unutmayacağız. Sur yaşamını, direnişini, mücadelesini asla unutturmayacağız” dedi.

Sinan Oğan'ın en çok oy aldığı iller Sinan Oğan'ın en çok oy aldığı iller

Konuşmasına devam eden Ceylan, “Sesimizi kısmayın biz sesinizi kısacağız. 6 yıldır burada bir direniş yürütüldü bunun adı Sur’dur, Kürtlerdir. Kimse bunun önünü kesemez. 14 Mayıs’ta Sur’un hesabını soracağız. Sur’un kadim olduğunu söyleyeceğiz, 14 Mayıs tecridin kırıldığı, kirli savaşın son bulduğu gündür. Disa em Disa em serkeftin” diye konuştu.

Yeşil Sol Parti vekil adayı Sorgül Aytek ise, “Kürdistan’ın mücadelesi yüz yıllardır devam ediyor, biz demokrasi ekoloji ve kadınlarla tekrar inşa edeceğiz. Umudumuz asla bitmeyecek. Bu parti Kürtlerin partisi sandıkları asla bırakmamalıyız” dedi.

‘14 Mayıs’ta da başaramayacaklar, bizi bitirmek isteyenleri biz bitireceğiz’

Vekil adayı Serhat Eren de, 14 Mayıs’ın tarihi ve kritik bir seçim olduğuna dikkati çekerek, “Yüz yıllardır kirli politikasıyla başaramadılar 14 Mayıs’ta da başaramayacaklar, bizi bitirmek isteyenleri biz bitireceğiz. 14 Mayıs hesap sorma günüdür. Siyasetçilerimizi içeri alanlar ve siyaset yapmamızı tasfiye edenlerden hesabı soracağız. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel ve hepsinin hesabını soracağız. Binlerce insanımızı hukuksuz bir şekilde rehin tutuyorlar, 14 Mayıs’ta onları özgürleştireceğiz. 14 Mayıs, evlerimizi, köylerimizi ve Sur’u yakanlardan hesap sorma günüdür” ifadelerinde bulundu.

Seçim bürosu açılışında Yeşil Sol Parti Milletvekili adayları Sorgül Aytek, Cengiz Çandar ve Serhat Eren biren konuşma yaptı. Konuşmalarda Sur'da yaşanan yıkıma vurgu yapılırken, 14 Mayıs'ta Yeşil Sol Parti'nin meclise güçlü bir şekilde girmesi için destek çağrısı yapıldı.

Çandar: 14 Mayıs günü Azadi piroz be diyeceğiz

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cengiz Çandar, açılışta yaptığı konuşmasında “Bundan 50 yıl önce ilk kez Amed’e burada aşık olmuştum. Bugün ben Amed’in çocuğu oldum. En son Amed’e geldiğimde Sur kuşatma altındaydı. Buradaydım, Gülatn Kışanak’ı Fırat Anlı’yı, Hatip Dicle’yi görmüştüm ve Sur’a bakmayı gözüm alamadan Amed’ten ayrılmıştım. Yazımın da başlığına ‘Suriçi canımın içi’ koymuştum. Bugün 7 yıl aradan sonra tekrar Amed’e, Sur’a geldiğimde benim aklımda 14 Mayıs günü, Azadi piroz be diyeceğimiz o gün, o meclis kapsından içeri girdiğimde burada görmek isteyeceğim ve Amed vekili olarak bütün gücümü harcayacağım; Selahattin Demirtaş’ı, Selçuk Mızraklı’yı, Hatip Dicle’yi, Fırat Anlı’yı, Gültan Kışanak’ı alıp buraya getirmek olacak. Amed’in, Sur’un gerçek evlatlarını tekrar özgürlüğe kavuşturmak, Amed’e kavuşturmak e tekrar oradan bu ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorununun çözümü için yol almak 14 Mayıs günü başlayacak. 14 Mayıs günü Azadi piroz be diyeceğiz. O güne kadar da Disa em disa em…” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Barış Anneleri katılımıyla büro açıldı. Açılış zılgıtlar, alkışlar ve halaylarla yapılan büro açılışının ardından adaylar, el bildirileri dağıttı.