Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Eylül’de İstasyon Meydanı’nda “Toplumsal barış için eşit ve özgür yaşam” şiarıyla saat 16.00’da miting gerçekleştirecek. Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eşsözcüsü ve Tertip Komitesi Başkanı Abbas Şahin, mitinge katılım çağrısı yaptı.

Dünyada yaşanan savaşlar sonrasında çizilen haritaların ezilen halklara yeni bir savaş olarak döndüğünü söyleyen Şahin, “Ortadoğu coğrafyasına baktığımızda 100 yıl önce emperyal savaşlar sonucunda çizilen bir harita söz konusu. Kürdistan’ın dört parçaya bölünmesinden sonra Kürt halkı gözyaşından ve kandan başka bir şey görmedi. Ancak buna rağmen yıllardır demokratik çözümü ön plana çıkarmaya çalışıyor” dedi.

'Barış süreci birilerini rahatsız etti'

Yıllardır Kürt sorununun diyalog ve müzakere ile çözümü için mücadele ettiklerini aktaran Şahin, “2013-2015 yılları arasında çözüm sürecinde halkların nasıl birbirine ihtiyaç duyduğunu, barışa nasıl ihtiyaç duyduğunu gördük. Fakat bu barışın birilerini rahatsız ettiği ortaya çıktı. Belli güçler, halkların barış kelimesini içselleştirmesinin önüne geçmek için gayret sarf etti” diye belirtti.

'Barış muhataplarıyla gerçekleştirilir'

Öcalan üzerindeki mutlak tecritle barış sürecinin son bulduğuna vurgu yapan Şahin, şunları söyledi: “Barış muhataplarıyla gerçekleştirilir. 2013-15 yıllarında bir barış beklentisi ortaya çıktı. 2015 yılından itibaren özellikle iktidarın ve belli güçlerin kendi alanlarını barış süreciyle birlikte kaybettiklerini gördüğü an süreç bitirilmeye çalışıldı. Artık tecrit süreci başladı. Tecrit sadece Sayın Öcalan’a değil, topluma uygulandı. Öcalan üzerinde kurulan tecridin kalkması demek birçok sorunun da çözüme kavuşması demek.”

'Dünyaya barış mesajı vereceğiz'

İstasyon Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge katılım çağrısında bulunan Şahin, “Toplumsal barışın olabilmesi için özgür ve eşit bir yaşamın kurgulanması gerekiyor. Bunu sadece 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde değil, 365 gün dile getirmemiz gerekiyor ki getiriyoruz da sesimiz kısılmaya çalışılıyor. Bizler şiddetten yana değiliz, bizler demokratik bir siyasetten, eşit ve özgür bir yaşamdan yanayız.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nü mitingini tertiplerken özellikle ‘Toplumsal barış için eşit ve özgür bir yaşam’ şiarıyla yola çıktık. Bu şiar bizim yüz yıllık bir şiarımızdır. Alanlarda şunu haykıracağız; ‘Hiçbir insanın, canlının yaşamı değersiz değildir.’ Bu miting bizim için çok önemli biz burada dünyaya bir barış mesajı vereceğiz. Savaşsız, sömürüsüz, talan edilmemiş bir dünya ve toplum için orada olacağız.” (Kaynak: MA)

Yeşil Sol Parti: Çözüm siyasetini örgütleyeceğiz Yeşil Sol Parti: Çözüm siyasetini örgütleyeceğiz