SUR AJANS/ HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Yeşil Sol Parti Diyarbakır İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin ile milletvekili adayları Sorgül Aytek Avşar, Dr Azad Barış gazetecilerle bir araya geldi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basınla buluşma programında seçime dair gündem masaya yatırıldı.

Gönçi Hızır Ziyareti tahrip edildi Gönçi Hızır Ziyareti tahrip edildi

“Diyarbakır’da 12-0 konusunda çok iddialıyız”

Programda söz alan YSP Diyarbakır İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin, seçime sayılı günler kala Diyarbakır Merkezli yürütülen soruşturma kapsamında yapılan gözaltıları eleştirdi ve “Bölgeye ilk geldiklerinde cezaevleri yapacağız dediler. Oraya da ilk gazeteciler ve siyasetçiler girdi. Cezaevleri siyasetçilerle, gazetecilerle, aktivistlerle dolarken iktidarın ve yandaşlarının kendilerini garantiye almak için bütün kaynakları yandaşlarına peşkeş çektikleri, belediyelerimize kayyum atadıkları ve siyasetçilerimizi içeriye attıkları sürecin sonunda geldik. 14 Mayıs’ta bir sandık kurulacak ve kazananı da kaybedeni de Kürt halkı belirleyecek. Bizler Diyarbakır’da 12-0 konusunda çok iddialıyız. Halktan gelen tepkiler bu konudaki iddiamızı güçlendiriyor. Tarih yazılırken zor da olsa tarihe müdahil olmak kadar güzel bir şey yok” dedi.

“Artık eskisi gibi yaşanılmaz”

Programda açıklamalarda bulunan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy da gazetecilerin seçim atmosferinde gözaltında olmasına tepki verdi ve şöyle ekledi, “Türkiye’nin en önemli tarihsel seçimlerinden birini yaşıyoruz. Türkiye’nin tüm halkların hemfikir olduğu şey; artık eskisi gibi yaşanılmaz. Toplumun bu hemfikirliği iktidarı ciddi noktada korkuttuğu bir dönemi de aynı zamanda yaşıyoruz. Operasyonlar, gözaltılarla seçime 2 hafta kala insanları seçim güvenliği konusunda kaygılandırmak için ellerinden geleni yapmaya çalışan bir iktidar var.”

“Mutsuzluk endeksi değişimi gösteriyor”

7 Haziran 2015 seçimlerine atıfta bulunan Atasoy, “Belki İstanbul’dan, Ankara’dan çok herkesin gözü kulağı bu seçimlerde tüm Amed’de olacak. Çünkü Amed halkı, tüm tarihsel süreçlere nasıl müdahil olduğu ve hangi mesajları verdiğini herkes çok iyi biliyor. Amed’in tarihsel bir özelliği de herkesi ters köşe eden sonuçları çıkarıyor olmasıdır. Biz 12-0 derken belki birileri çok ütopik yaklaştığımızı düşünüyor. Ama öyle olmadığını biz 7 Haziran’da gördük. Amed mutsuzluk endeksinde 1’nci çıkan bir kent. Aslında bu değişim rüzgarının bu topraklarda ne kadar yoğun hissedildiğini gösteriyor.”

“10 numara iş yapıyoruz”

Atasoy’un ardından konuşan Yeşil Sol Parti (YSP) Diyarbakır 10’uncu sıra milletvekili adayı Azad Barış, “Çok önemli bir yerdeyim. Kendimi onurlandırılmış olarak hissediyorum. 10’uncu sırada olduğuma bakmayın. 10 numara iş yapıyoruz. 10 ve 11’inci sırada yer alan arkadaşımla buradayız. Güçlü bir çıkış yaparsan biz 12’inci arkadaşımızı da çıkarırız. Zaten hedefimiz de o” ifadelerini kullandı.

Gündemine önceki günlerde yapılan gözaltıları alan Barış, “Hiç kimse bunlara karşı sessiz kalmamalı. Çünkü 7 haziran sonrası bir dönemi yaşatmak istiyorlar. Coğrafyanın tamamını sarmalamış bir baskı mekanizması var. Bunun karşısında sağlam bir duruş olmadan dayanmak mümkün değil” diye konuştu.

“Son yapılan operasyon 12-0 yapmamızı engellemeye dönüktür”

YSP 11’inci sıra milletvekili adayı Sorgül Aytek Avşar, seçim çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda bir coşkunun hakim olduğunu ve bu coşkunun gözaltılarla baskılanılmaya çalışıldığını dile getirerek “Üzerimize her taraftan baskı var. Son yapılan operasyon 12-0 yapmamızı engellemeye dönüktür. Ama bütün bu baskılara rağmen biz mücadeleye devam edeceğiz. Biz küllerinden doğan bir halkız ve hiçbir baskı ve engelleme bizi yıldıramaz. O yüzden biz mücadelemizi daha da güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan adaylar, Kürtlerin ve bölge halkının bu seçimlerde “bir nefes almak için” tercihte bulunacaklarını aktardı. Çalışmalarını daha güçlü sürdüreceklerini belirten adaylar, 13’üncü Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi ve Kürt kimliği bölge halkı için göz ardı edilemeyecek bir nitelik taşıdığına dikkat çekti.