Seçime 8 gün kala siyasi partiler de çalışmalarına hız verdi. Diyarbakır’da 12 milletvekili iddiasıyla seçimlere hazırlık yapan YSP, bugün Plaza Otel’de bünyesinde kent ekonomisinin lokomotifi konumunda olan odaların da bulunduğu ve bünyesinde 84 sivil emek ve meslek örgütünün tek çatıda birleştiği Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu (DKKDP) ile bir araya geldi.

Gazeteci Arslan’a ‘tutuklu gazeteciler’ paylaşımından suçlama Gazeteci Arslan’a ‘tutuklu gazeteciler’ paylaşımından suçlama

Toplantının basına açık kısmında YSP Diyarbakır Milletvekili Adayları kürsüye çıkarak kente dair görüşlerini paylaştı. DKKDP’nin bünyesinde yer alan birçok iş insanın da davet edildiği toplantıya, ekonomiye dair değerlendirmeler damga vurdu.

Toplantıda söz alan YSP Diyarbakır Milletvekili adayları, Diyarbakır’a yatırımların gelebilmesi için 14 Mayıs seçimlerinin belirleyici olacağını ve seçimlerin toplumsal tüm dinamikleri yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek demokrasi vurgusu yaptı.

Demokrasinin sağlanamadığı ortamlarda ekonomik tabloda iyileştirmenin olamayacağına dikkat çekilen toplantıda, kent için ‘birliğin’ önemine değinildi.

Önceki seçimlerde Diyarbakır halkının seçtiği siyasilerin cezaevlerinde olduğunun hatırlatıldığı toplantıda 14 Mayıs seçimlerinin Kürtler ve Diyarbakır için ayrı bir önem taşıdığı ifade edildi.

Toplantıda söz alan YSP Diyarbakır Milletvekili Adayı gazeteci Cengiz Çandar, haftalık olarak yayımlanan İngiltere merkezli The Economist’in “2023’ün en önemli seçimi” başlıklı kapağına atıfta bulundu ve bunu ekonomik parametre ile yatırımlara dönük dünyaya verilen bir mesaj olarak yorumladı.

Uluslararası yatırımların temel noktasının özgür ve demokratik alanlar olduğunu belirten Çandar, Erdoğan’ın The Economist’e “Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan dergilerin kapaklarıyla millî iradeye parmak sallanmasına izin vermeyeceğiz” sözleriyle verdiği tepkiyi gündemine aldı.

Çandar, “The Economist’in mesajını Erdoğan hızlı bir şekilde almış. İyi de onlar seni seçmeyecek. Bu halk seni seçecek. Bu kent seni seçecek ve sen de 1 hafta sonra gideceksin” dedi.

DKKDP’nin bünyesinde yer alan sivil meslek ve emek örgütlerinin kente dair görüş ve önerilerinin alınması için toplantı basına kapalı devam etti.