Yeşil Sol Parti (YSP) Diyarbakır milletvekili adayları gazetecilerle bir araya gelerek, soruları yanıtladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, milletvekili seçimlerine kendi ittifaklarıyla gireceklerini belirterek, cumhurbaşkanlığında ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini söyledi. Atasoy, “Biz bu tutumla faşizmi yıkıp, Diyarbakır da 12-0 Türkiye genelinde de 100’ün üzerinde vekil çıkaracağız” dedi. 

Özen: Amacız tek adam rejiminin son bulmasıdır

Kılıçdaroğlu’nu destekleme konusundaki soruya yanıt veren milletvekili adayı Sevilay Çelenk Özen, bir pazarlıklarının olmadığını ifade ederek, destekleme kararında Kılıçdaroğlu’nun söylemlerinin etkili olduğunu belirtti. Özen, “Bu stratejik bir karardır. Bizim amacımız tek adam rejiminin son bulmasıdır. Bunun karşısında en makul aday Kılıçdaroğlu’dur” dedi. 

Aktar: 14 Mayıs’ı zaferle bitirmek üzere çalışıyoruz

Milletvekili adayı Mehmet Emin Aktar ise, HÜDA PAR’ın Irak Kürdistan Bölgesinde PDK ile görüşmesine dair sorulan soruya yanıt vererek, “HÜDA PAR parti olarak seçime girmiyor, bu yüzden kimle görüşüyorlar ise onların bileceği bir şey. Biz 14 Mayıs’ı zaferle bitirmek üzere çalışıyoruz.” dedi. 

Eren: Sandığın güvencesi halktır

Erdoğan’dan Kabine toplantısı sonrası açıklama Erdoğan’dan Kabine toplantısı sonrası açıklama

Seçim güvenliğine ilişkin soruya yanıt veren milletvekili adayı Serhat Eren ise, “Sandığın en büyük güvencesi halktır. Biz Yeşil Sol Partisi olarak her sandıkta bir müşahit bulundurarak güvenliği sağlamaya çalışacağız” dedi. 

Çandar: 14 Mayıs’tan sonra bütün gazeteciler özgürlüğüne kavuşacaktır

Gazetecilere yönelik baskı ve gözaltılara ilişkin sorulan soruya yanıt veren milletvekili adayı Cengiz Çandar, “Ana akım medya, iktidarın tekeline girmiş durumda. 14 Mayıs’tan sonra bütün arkadaşlar özgürlüğüne kavuşacaktır. Diğer parti ve örgütlerin bu gözaltılara ses çıkarmamasının sebebi bu arkadaşların Kürt olmasıdır. 14 Mayıs’tan sonra burada ki yerel ve Kürt gazetecileri de ana akım medyaya entegre edeceğiz. Bu durumda en ufak bir gözaltı olsa Türkiye’nin her yerinde kıyamet kopacak” diye konuştu.