SUR AJANS- Almanya’nın Düsseldorf şehrinde bu yıl 1'incisi düzenlenen Düsseldorf Kürt Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi.

Mano Khelil’in “Cîran” filmi Yılmaz Güney Film Ödülü’ne layık görüldü. Maria Binler’in “Eren” belgeseli İnsan Hakları Ödülünü aldı. Reger Azad Kaya'nın “Gava Şitil Mezin Dibin” filmi ise Halil Dağ Direnen Sinema ödülünün sahibi oldu. Derya Deniz’in yönetmenliğini yaptığı “Hêza” belgeseli de Jîna Emînî ödülüne layık görüldü.

Aleviler, Ezidiler ve Yaresanlar arasında yol, erkan benzerliği Aleviler, Ezidiler ve Yaresanlar arasında yol, erkan benzerliği

Festivalde, kısa film dalında 4 ödül verildi. Bakur dalında "Stêrka li Ser Xetê" isimli çalışmasıyla ödülü Bêrîvan Saruhan aldı. Rojava dalında "Xewn" isimli çalışmasıyla Gulê Welat, Başûr dalında "Paths" filmiyle Azhin Kawa ve Rojhilat dalında ise "Russian Vodka" filmiyle Seyed Payam Hosseini ödül aldı.

'Berbû' festivalin kapanış filmi oldu

Ödül töreninden önce "Berbû" filmi gösterildi. Sinemaseverler filme büyük ilgi gösterdi. Filmin yönetmeni olan Sevinaz Evdikê, "Büyük bir mücadele veriliyor. Çok ağır bedeller ödeniyor. Umudumuz anaların gözyaşı dökmeyeceği günlere ulaşmak. Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ama biz zor koşullarda bile her zaman eleştirel yaklaşıyor ve daha sanatsal olması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi