SUR AJANS- Festivalde köy dernekleri de stand açarak yöresel yemeklerini sergiledi. Aynı zamanda Maraşlı yazarların kitaplarının bulunduğu stanlarda festival kapsamında yer aldı.

Maras Faetivali Deprem Dayanisma Etkinlik

Almanya’nın Leverkusen kentinde Ostemann-Arena’da gerçekleşen festival depremde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı.

Zeynep Enhas ve Ali Haydar Berkpınar’ın sunuculuğunu yaptığı Festivalde ilk olarak Serhat Med ve Hozan Sefkan tarafından yapılan deprem ağıdı ile başladı.

Ardından Mardef Eşbaşkanları Mehmet Üstek ve Hatice Sonzamancı sahneye çıktı. Sahneye aynı zamanda onlarca köy derneğin başkanları da yer aldı.

Hatice Sonzamancı festivale katılımcılara teşekkür ederken, Mehmet Üstek tüm köy derneklerinin bir arada bulunmasının önemine dikkat çekti.

Depremin ardından hala insanların kendilerine gelemediğini belirten Üstek, depremle dayanışma çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Ardından yöre dernekleri tek tek söz alarak kısa birer konuşma yaptı.

‘Gençlerimize istihdam alanı yaratmak, yatırım yapmak gerekiyor’

Yeni müfredatın iptali için Danıştay'a başvuru Yeni müfredatın iptali için Danıştay'a başvuru

Pazarcık Belediye Başkanı Haydar İkizer, deprem sonrası yaşananları aktardı. İkizer, “30 Mart’tan önce Pazarcık’ta depremden dolayı bir yas havası vardı. Fakat 31 Mart’tan sonra bu atmosfer değişti. Vatandaşlarımıza toplanan yardımlar AKP tarafından seçimde , seçim yatırımı olarak dağıtıldı. Pazarcık’ı almak için muazzam paralar dağıttılar. Bizim halkımız ancak bu gidişe son dedi. Biz 31 Mart seçimlerini halkımız sayesinde aldı. Depremin ardından durumumuz çok kötü. Burada bulunan halkımız bizi yalnız bırakmasınlar. Gençlerimize istihdam alanı yaratmak, yatırım yapmak gerekiyor“ dedi.

Kaynak: PİRHA