Resmi verilere göre 50 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği Maraş merkezli depremde, 18 bini aşkın yapı yıkıldı ve 500 bini aşkın yapı ise ağır hasar aldı. Depremin yıkıcı etkisini hisseden illerden biri olan Adıyaman’da ise yine resmi verilere göre 2 bin 500’ü aşkın yapı yıkıldı ve yaklaşık 4 bin kişi bu enkazlarda kalarak yaşamını yitirdi. On binlercesi de yaralandı.

Depremden sonra ağır hasar alan Adıyaman’da da göçler başladı. Kalanlar ise yaşama tutunmaya çalışıyor. Kentte kalan ve göç edemeyen esnaflar, depremin üzerinden haftalar sonra iş yerlerinin kepenklerini açtı.

Botantimes’tan Gülistan Korban, Adıyaman’da depremden sonra kepenk açan esnaflarla konuştu.  Deprem nedeniyle iş yeri hasar Gören Mehmet Çağlayan, 6 Şubat öncesi oto galericilik yapıyordu kentte. Ancak Çağlayan, oluşan hasar nedeniyle oto galeri işini yapamıyor.

Çağlayan açamadığı işletmesinin kendisini maddi açıdan her gün zarara uğrattığını dile getiriyor ve bu sürecin diğer esnaflar için de zorlu olduğunu şu sözlerle aktarıyor:

“Benim bu iki aylık zararım 50 bin. Mağazamız kapalı olmasına rağmen, yine de araba sigorta masraflarını ve işyerimizin kirasını ödemek zorundayız. Bu da esnaf için ağır bir bedel.”

İşyerleri hasar almayan esnaflar ise uzun bir süre sonra kepenk açtı. 15 yıldır Adıyaman caddesi üzerinde dükkanı olan Ahmet de bunlardan. 2 ay sonra kepengi açan Ahmet'in, “Dükkanı kime açacağımı bilmiyorum” sözü Adıyaman’da yaşanan acı tabloyu özetliyor.

Kepengi yeni açtığını aktaran Ahmet, şöyle devam ediyor:

“Evet dükkanıma bir şey olmadı ama iki aydır dükkanımı açamıyorum. Bugün ilk defa dükkanı açtım. Dükkanımdaki ürünler zarar gördü. Eski müşterilerimden hiçbiri kalmadı. Ya taşındılar ya da öldüler. Dükkanı kime açacağımı bilmiyorum.”

Adıyaman, Maraş, Hatay, Malatya, ve Antep'te olan birçok esnaf Çağlayan ile aynı noktada duruyor. Akılları ölen ve göç eden tanıdıklarında. Ancak yaşama tutunmak için de mücadele etmek zorundalar.

Deprem nedeniyle hanelere verilen kira ve taşınma gibi destekler işletmelere verilmiyor. Hükümetin depremden etkilenen esnaflara yönelik henüz net bir destek ve teşfik paketi ise bulunmuyor. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz