İran Devlet Haber Ajansı, İsrail’e yapılan füze saldırısının tamamlandığını duyurdu. ABD’nin ise İran’a saldırı durumunda İsrail’e destek vermeyeceği belirtildi. 

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya İsrail'in İran'a yapacağı bir karşı saldırıya destek vermeyeceğini söylediği belirtildi.

Tahran'ın İsrail'e hava saldırısı başlatmasının ardından ABD de İran dron ve füzelerinin düşürülmesinde İsrail'e havadan destek verdi. Saldırı büyük oranda püskürtülmesinin ardından sabah saatlerinde Biden ve Netanyahu bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Axios'a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi Biden, Netanyahu'ya "Bir zafer elde ettin. Fazlasını zorlama" dedi. Biden, Netanyahu'ya ABD'nin İran'a karşı yapılacak hiçbir saldırıya katılmayacağını ve destek vermeyeceğini söyledi.

Reisi’nin yerine Muhbir atandı Reisi’nin yerine Muhbir atandı

Axios'a konuşan bir İsrailli yetkilinin aktardığına göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant'tan bir karşı saldırı yapma kararı alırlarsa kendilerine haber vermelerini istedi. 

Öte taraftan İsrail ordusu, İran’ın 100’ü balistik füze olmak üzere yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Editör: Haber Merkezi