İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 16 Kasım 2021'de Suriyeli inşaat işçileri Mamoun al-Nabhan, Ahmed Al-Ali ve Muhammed el-Bish’i yakarak katleden Kemal Korukmaz hakkında "Canavarca hisle tasarlayarak öldürme ve "Mala zarar verme" suçlamasıyla açılan davanın 5'inci duruşması İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada Suriyeli işçilerin aileleri, avukatları ile sanık Kemal Korukmaz'ın avukatı hazır bulundu. Duruşmayı, insan hakları örgütlerinin yanı sıra kentte bulunan siyasi parti temsilcileri de takip etti.

Diyarbakır’ın markası kendi alanında ‘dünyanın en büyük’ fabrikasını kuruyor Diyarbakır’ın markası kendi alanında ‘dünyanın en büyük’ fabrikasını kuruyor

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Duruşmada savcı mütalaasını açıkladı. Tanık ifadelerinde sanığın Suriyelilere ilişkin ırkçı ifadeler ve öldürme imasında bulunduğunun tespit edildiğini belirten savcı, toplanan tüm delillere göre sanığın işçi evi olarak kullanılan evi kasten yaktığı ve işçilerin kasten ölümüne neden olduğunu ifade etti. Sanığın yaktığı yeri daha önceden bildiğini ve tasarlayarak isnat edilen suçları işlediğini belirten savcı, sanık için her bir maktul yönünden ayrı ayrı “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” ile cezalandırılmasını ve işçi evi olarak kullanılan yeri kasten yaktığından dolayı “mala zarar vermekten” cezalandırılmasını istedi.  

Tutukluluk ve gözaltında kaldığı sürenin cezasından sayılmasını talep eden savcı, isnat edilen suçların ve istenen ceza nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

İtfaiyenin raporuna dikkat çekti 

Ardından söz alan müşteki avukatları ise mütalaya katıldıklarını belirterek, beyanlarını ayrıca yazılı olarak sunmak için süre talep etti.

Avukatlardan Ayşe Kaymak, yargılama ve soruşturma aşamasında bir dizi ihmal ve hukuka aykırılıklar olduğunu dile getirdi. Kaymak, “Soruşturma aşamasında itfaiyenin yangının çıkış sebebinin elektrik kontağından kaynaklandığına dair yüzeysel raporuna karşı İzmir Barosu olarak Ege Bölgesi Kimya Mühendisleri Odası’ndan rapor aldık. Bu raporda yangının şüphe göstermeyecek şekilde patlayıcı bir maddeden çıktığı açıklanmıştır. Tanık anlatımları, kamera kayıtları ve bilirkişi raporları da bunu doğrulamaktadır. Bu raporu dikkatlerinize sunuyoruz” dedi.

Nefret suçu

Avukatlardan Eda Bekçi ise mütalaayı eksik bulduklarını belirterek, “Olayın ortaya çıkmasında kamu personelinin, itfaiyenin, cinayet büronun, Güzelbahçe Karakolu'nun ihmali söz konusudur. Bunlara karşı suç duyurusunda bulunduk. Eksik bulduğumuz bir başka şey ise olayın bir nefret suçu olması. Sanık olayı ‘Suriyelileri temizlemek için’ yaptığını söylemektedir. Nefreti o kadar büyüktür ki onları yakmıştır. Sanık bu 3 kişinin isimlerini dahi bilmemektedir. Sizden talebimiz bu cinayetin işlenmesi konusundaki saiklerde yasa koyucuları harekete geçirmeniz. Bunların önüne geçilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekir. O nedenle kararın gerekçesinde bunun da yer alması gerekir” ifadelerini kullandı.

Sanık Korukmaz'ın avukatı mütalaaya katılmadığını ve esas hakkında savunmasını yazılı olarak yapacağını söyledi. Sanık Korukmaz ise suçlamaları kabul etmedi.

İfadelerin ardından mahkeme heyeti savunmalar için süre vererek, davayı 20 Mart tarihine erteledi.

Kaynak: MA