İzmir'de 13 Şubat’ta ev baskınında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın, Gazete Duvar Muhabiri Cihan Başakçıoğlu ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi.

Tutuklama talebiyle İzmir Bayraklı Adliyesi Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen gazetecilere soruşturma dosyasına temel oluşturan gizli ve açık tanık Buse Aslan’ın beyanlarının yanı sıra yaptıkları haberler ve haber kaynaklarıyla yaptıkları telefon görüşmeleri suçlama konusu yapıldı. Gazetecilere ”Örgüt üyeliği” suçlaması yöneltildi. Bunun üzerine savunma yapan gazeteciler, suçlamaları ret ederek gazetecilik faaliyetlerinde bulunduklarını kaydetti.

Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum Gülen çocuk: Haklı olduğumu biliyordum

4 Gazeteciye ev hapsi

İfadelerini ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Semra Turan ve Cihan Başakçıoğlu’nu adli kontrol şartıyla, Delal Akyüz, Melike Aydın, Tolga Güney ve Fatma Funda Akbulut’a ise ev hapsi vererek serbest bıraktı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz