. ŞIrnak’ın Cizre ilçesinde bulunan bir okulda müdür yardımcısı iken 43 öğrenciye tacizde bulunduğu ortaya çıkan Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) İşyeri Temsilcisi B.E hakkında "Cinsel taciz", “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” ve “Basit cinsel saldırı” suçlamalarıyla açılan davanın 10’uncu duruşması görüldü. 

Sanık B.E, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya bulunduğu kentten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Barolardan çok sayıda avukat ve sivil toplum örgütü temsilcileri de duruşmayı izledi. 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak öğrencilerin avukatı Serkan Karakaş söz aldı. Av. Karakaş, sanığın cezalandırılmasını talep ederek, "Sanık eylemleri sabittir. Tanık beyanları ile müşteki beyanları birbirini doğrulamaktadır. Aralarında herhangi bir husumetin bulunmaması da mağdurların sanığa karşı iftira atma durumunun olmadığı ve sanığın suçu işlediğini göstermektedir” ifadelerini kullandı. 

Diyarbakır Büyükşehir önünden seslendiler: Krizin faturasını ödemek istemiyoruz Diyarbakır Büyükşehir önünden seslendiler: Krizin faturasını ödemek istemiyoruz

Savcı, savunmaların ardından mütalaasını açıkladı. Savcı, öğrencilerden Ş.S.’nin dosyadan çıkarılmasına, öğrencilerden B.Ç. ve E.Y yönünden beraat kararı verilmesini istedi. Savcı, öğrencilerden E.İ., B.Y., Z.Y. ile B.İ.'ye yönelik eylemlerinden kaynaklı sanığın cazalandırılmasını talep etti. 

Sanık B.E, ek süre talebinde bulundu. Sanık ve mağdur avukatları da mütalaaya karşı ek süre talebinde bulundu. 

Mahkeme heyeti, ek süre taleplerini kabul ederek, bir sonraki duruşmayı 27 Şubat’a erteledi. (Kaynak: MA)

Editör: Arif Bulut