SUR AJANS- Tahir Elçi davasında cezasızlık politikasına tepki gösteren 47 baro ortak açıklama ile davanın takipçisi olacağını belirtti.

Tahir Elçi davasında savcılık sanık polisler hakkında beraat talep etmişti.

barolar-aciklama

47 Baronun ortak açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir ELÇİ, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır'ın tarihi simgelerinden olan Dört Ayaklı Minare’de çatışmalardan kaynaklı yaratılan tahribatı kamuoyu ile paylaşmak, kültürel mirasa sahip çıkmak, silaha ve çatışmaya hayır demek için yaptığı açıklama sırasında katledilmişti.

Tahir ELÇİ hayatını faili meçhuller, işkence, yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlığa karşı mücadeleye adamış, yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından birisi olarak tanınmıştı. Her ne pahasına olursa olsun vazgeçmediği barış ve insan hakları mücadelesi nedeni ile ‘Barışın Elçisi’ olarak anılmaktadır.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için Diyarbakır Barosu bünyesinde bir soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyondaki avukatlar, taleplerinin karşılanmaması üzerine 2016 yılında cinayet anına ait görüntülerin incelenmesi için Goldsmiths Londra Üniversitesi bünyesinde çalışan bir araştırma ajansı olan Forensic Architecture’a başvurdu. Adli incelemeler konusunda uzman olan bu kuruluşun ses ve görüntüler üzerinde yaptığı teknik analizlerin sonuçları 2018 yılı sonunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu.

Farklı açılardan çekilen videolardaki ses ve görüntüleri eşleştirerek Tahir ELÇİ’nin vurulduğu zaman aralığında kaç atış sesi duyulduğuna ve bu seslerin hangi silahlara ait olduğuna ilişkin tespitler içeren çalışma sonucunda, olay yerindeki polis memurlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine işaret edildi. Üç şüpheli polis memurunun soruşturmaya dahil edilmesi ve geçen dört yılın ardından hazırlanan iddianame Mart 2020’de mahkemeye sunuldu. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, dört yıl boyunca yapılan 10 duruşmada suikastın aydınlatılmasına yönelik talepler önemli ölçüde reddedildi. Ölümünün üzerinden sekiz yıl geçmesine rağmen, olayla ilgili tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını sağlamak için gereken adımlar atılmamıştır. Süreç boyunca yargı mercilerinin yargı sürecindeki yaklaşımları, taleplerin reddine yönelik kararları ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beraat yönündeki görüşü ile yargılamanın yetersizliği ön plana çıkmıştır.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanık polis memurlarının beraatı yönündeki mütalaası ile cinayetin ilk günden beri aydınlatma iradesinin olmadığı yönündeki kaygılar doğrulanmakta ve failler cezasız bırakılmak istenilmektedir.

Barolar olarak; hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir ELÇİ suikastının cezasız kalmaması için hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyecek ve 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek karar duruşmasını takip edeceğiz.”

Açıklamaya imza atan barolar:

1.            ADANA BAROSU

2.            ADIYAMAN BAROSU

3.            AĞRI BAROSU

4.            AKSARAY BAROSU

5.            ANKARA BAROSU

6.            ANTALYA BAROSU

7.            AYDIN BAROSU

8.            BALIKESİR BAROSU

9.            BARTIN BAROSU

10.          BATMAN BAROSU

11.          BİNGÖL BAROSU

12.          BİTLİS BAROSU

13.          BOLU BAROSU

14.          BURDUR BAROSU

15.          BURSA BAROSU

16.          DİYARBAKIR BAROSU

17.          GAZİANTEP BAROSU

18.          GİRESUN BAROSU

Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi Hak savunucularının raporu: Kapasite aşıldı, tahliye engellendi

19.          HAKKARİ BAROSU

20.          IĞDIR BAROSU

21.          ISPARTA BAROSU

22.          İSTANBUL BAROSU

23.          İZMİR BAROSU

24.          KARS BAROSU

25.          KASTAMONU BAROSU

26.          KOCAELİ BAROSU

27.          MARDİN BAROSU

28.          MERSİN BAROSU

29.          MUĞLA BAROSU

30.          MUŞ BAROSU

31.          ORDU BAROSU

32.          OSMANİYE BAROSU

33.          SAMSUN BAROSU

34.          SİİRT BAROSU

35.          SİNOP BAROSU

36.          ŞANLIURFA BAROSU

37.          ŞIRNAK BAROSU

38.          TUNCELİ BAROSU

39.          VAN BAROSU

40.          ZONGULDAK BAROSU

41.        TOKAT BAROSU

42.        OSMANİYE BAROSU    

43.        MALATYA BAROSU 

44.        KIRIKKALE BAROSU

45.       HATAY BAROSU  

46.       GİRESUN BAROSU

47.       ERZİNCAN BAROSU

Editör: Haber Merkezi