Düzgün Baba Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek: İmam dedeler Alevi hakikatini öldürüyor Düzgün Baba Cemevi Başkanı Kırmızıçiçek: İmam dedeler Alevi hakikatini öldürüyor

Adıyaman’ın Yeni Mahallesi’nde bulunan Rıza Tanrıverdi Cemevi’nde depremin yıldönümü vesilesiyle birçok kişi cemevinde bir araya gelerek depremde yaşamını yitirenleri andı.

Adiyaman Cemevi Deprem Cemi

Anmanın yapıldığı cemevine Seyit Dewrêşgewr Ocağı pirlerinden Mehmet Dolaş, Qureyşan ocağı pirlerinden Mehmet Ali Tutal ve Adıyaman Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Hasan Çalış katıldı. Depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ardından semah dönüldü. Cemevinde bulunanlar bazen duygusal anlar yaşadı.

‘Alevilikte insan hakları var’

Birçok inancı okuduğunu söyleyen Dolaş Alevilik için şunları söyledi: “Alevilikte insan hakları var, Alevilikte hak, adalet var, Alevilikte; yardımlaşma, paylaşma, Allah’a, peygamberlere inanmak, insan sevgisi ve Enel Hakk var. Böyle bir inanç dünyada yoktur. Bunun yürüyebilmesi için bizim bunu sahiplenmemiz gerekir. Karşılıksız Allah yolunda gitmeyi, karşılıksız sevmek gerekiyor.”

‘İnanç sevgisi olmayan bir inanç yaşayamaz’

Diyanet İşleri Bakanlığı’nı eleştiren Dolaş, “Bizim ödediğimiz vergiler bize ne olarak döndü? İftiralar döndü, bunların yemeği yenilmez, bunların namazı kılınmaz ve horlandık dışlandık. Diyanet bizim hakkımızda fetvalar verdi. Ama karşılığında ne oldu. Aleviler Allah ve insan sevgisi dedi. İnsan sevgisi olmayan bir inanç yaşayamaz. Onun için biz hiç kimsenin din, dil, ırak, inanç, mezhep ayrımı yapmadan 72 millete tek kalemde bakarız” İfadesinde bulundu.

‘Bölerek değil kucaklayarak bir arada yaşayabilmeliyiz’

Bütün inançlara eşit şekilde değer verilmesi gerektiğini vurgulayan Dolaş, “Dünyada 1.5 milyar Müslüman nüfusu var. Bizim farklı inançlarımız bizim zenginliğimizdir. Bu bir hazinedir. Tabi ki farklılıklarımız olacaktır. Ama bunu bölerek değil bir bütün olarak kucaklayarak bir arada yasabilmeliyiz. Biz parayla değil gönül gözüyle Allah’a bağlıyız” şeklinde konuştu.

Kaynak: PİRHA