Konuya ilişkin açıklama yapan DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, kadın cinayetlerinde cezasızlık politikalarına işaret ederek, “Kadın cinayetleri ısrarla teşvik ediliyor. Artık yeter!” diyerek tepki gösterdi.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Yenice Mahallesi’nde yaşayan Merve Bayer (33) işe gitmek için evden çıktığı sırada, boşandığı Mustafa Yıldır (40) tarafından katledildi. Fail erkek, Bayer’i katlettikten sonra intihar etti. Fail erkek olay yerinde yaşamını yitirdi, Merve Bayer ise yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

‘Kadınlar için mücadele ediyordu’

Merve Bayer’in arkadaşı Çiğdem Serin, Bayer’in kadın hareketi içerisinde bir süre bulunduğunu, son görüşmelerinde ise şiddete uğrayan başka bir kadına yardım etmeye çalıştığını söyledi.

Bir başka arkadaşı ise Merve’nin evliliği boyunca şiddete uğradığını belirterek, “Merve’nin babasıyla karşılaştığımda kızının canını kurtarmaya çalıştığını, yoksa öldürüleceğini söylemişti. Sonunda korkulan oldu da” dedi.

‘Kadın cinayetleri teşvik ediliyor’

Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı Diyarbakır Stadyumunda Amedspor Iğdır FK maçı başladı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Perihan Koca da olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Kadın cinayetlerinin cezasızlık politikaları sebebiyle teşvik edildiğinin altını çizen Koca, “Yine kadın cinayeti haberiyle başladık güne. Merve Bayer kız kardeşimiz eski eşi polis Mustafa Yıldır tarafından bu sabah katledildi. 8 Mart arifesinde gündemimiz yine kadın cinayetleri. Kadın cinayetleri ısrarla teşvik ediliyor. Kadın cinayetlerinin yasalarla, fiili uygulamalarla önü açılıyor. Artık yeter. Biri kişi daha eksilmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: PİRHA