SUR AJANS- Şırnak bölge hastanesinin yapımı için 10 Mayıs 2022 tarihinde 750 milyon TL’lik ihale yapıldı. “Kur farkı” gerekçesiyle ihale iptal edildi. 28 Temmuz 2022 tarihinde yapılan yeni ihalede, miktar 1 milyar 498 milyon 28 TL olarak belirlendi. İhale, Giresun merkezli ve Ali Acar İnş. San. Tic. Ltd. Şirketi'ne verildi. 4 Ocak 2023’te temeli atılan hastanenin yapımının "bitiş tarihi", 22 Mart 2024'te olarak belirlendi.

"Bitiş tarihi"nin üzerinden 3 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen sadece hastanenin temeli atıldı. AKP'liler tarafından yıllardır seçim propagandası olarak kullanılan hastanede şu an çok ağır bir çalışma yürütüyor. Bazı dönemler sadece 5 kişinin çalıştığı hastane inşaatında, 3 Temmuz’da inşaat malzemelerinin bulunduğu depoda şüpheli yangın çıktı. Malzemeler, yangın sonucu tamamen küle döndü.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şırnak Şubesi Eşbaşkanı Samet Kaya, bölge hastanesinin inşaatının çok ağır ilerlediğini belirterek, kentteki sağlık sorunlarına dair konuştu.

'Hastane yapımı ağır ilerliyor'

Hastane inşaatının yavaş ilerlediğini belirten Kaya, bunun hastane inşaatında çok az işçinin çalışmasından kaynaklandığını ifade etti. Hastanenin daha temel aşamasında olduğuna dikkati çeken Kaya, “Hastane inşaatı yapımı başladığı günden beri ağır ilerliyor. Teslim edileceği süreyi çoktan geçti. Ancak bu gidişle yapımının daha da uzun süre devam edeceği görünüyor. Kamuda tasarruf genelgesi hastane yapımını etkileyecek mi, etkilemeyecek mi onu da bilmiyoruz. Hastane inşaatının bir an önce tamamlanıp faaliyete geçmesi gerekiyor” dedi.

Sağlığa erişim sorunu

Şırnak’ın ilçelerinde de yapımı tamamlanmayan sağlık merkezleri olduğunu hatırlatan Kaya, “Beytüşebap Devlet Hastanesi ‘depreme dayanıksız’ gerekçesiyle eski bir okula taşındı. Daha sonra yeni bir hastane için ihale süreci başlatıldı. İhalesi yapılan hastanenin yapımına başlanacak. Hastanenin derhal yapılması gerekiyor. Çünkü okul, sağlık hizmeti koşullarına uygun değil. Hem orada yaşayan yurttaşların sağlığa erişim hakkını, hem de sağlık emekçilerini etkileyen bir durum var. Silopi’de ise uzun yıllardır yapılması gereken Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin inşaatı uzun bir süredir devam ediyor. Tamamlanmayan hastanenin yapımı için birkaç firma değişti. Bu nedenle de yapım süresi uzadıkça uzuyor. Diş hastanesinin olmamasından kaynaklı Silopi’de yaşayan yurttaşlar ya Cizre’ye ya da Şırnak’a tedavi olmaya gidiyor. Bu hem maddi bir külfet, hem de taşımalı sağlık hizmetine neden oluyor. Aynı şekilde Silopi’deki Kadın Doğum Hastanesi’nin yapımı da henüz tamamlanmadı” diye belirtti.

'Sanal kuyruklar oluşuyor'

Yaşanan sorunlardan kaynaklı yurttaşların sağlığa erişim hakkının engellendiğini ifade eden Kaya, hastanelere sevklerin geç yapılmasından kaynaklı sanal kuyrukların oluştuğunu vurguladı. İmkanı olmayan yurttaşların sağlığa erişmediklerini sözlerine ekleyen Kaya, “Silopiya’da kadın doğum hastanesi için ilçelerde ve Şirnex’deki hastaneye randevu alan bir yurttaş aylarca sıra beklemek zorunda kalıyor. Hastalar, Merdîn ve Amed’e hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Bu da sağlığın taşımalı bir hale gelmesine neden oluyor. Yurttaşların ekonomik krizle boğuştuğu bu dönemde çevre illere sevkler maddi bir külfete neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Hayvanseverler Diyarbakır’dan seslendi: Geri çek! Hayvanseverler Diyarbakır’dan seslendi: Geri çek!

Kaynak: MA