Patel, ABD'nin Suriyeli Kürtler ile Şam yönetimi arasında resmi ilişki kurulmasını destekleyip desteklemediği sorusuna yanıtında, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de siyasi çözüm öngören 2254 sayılı kararını işaret etti.

‘Suriye halkının iradesini temsil eden bir süreç…’

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Patel, "Biz Suriye'nin kuzeydoğusunda ayrı bir devlet kurulmasını desteklemiyoruz. Suriye'de ve daha genel olarak bölgede kalıcı istikrarın sadece, Suriye halkının iradesini temsil eden bir süreçle sağlanabileceğine inanıyoruz. BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında çerçevesi çizilen şey de bu" yanıtını verdi.

2254 sayılı karar?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Patel'in işaret ettiği BM Güvenlik Konseyi kararı, Suriye'deki iç savaşta en yoğun çatışmaların yaşandığı 2015'te alınmıştı. BM Güvenlik Konseyi'nin 8 Aralık 2015'te oy birliğiyle kabul ettiği kararda, Suriye'de acil ateşkes sağlanması ve siyasi çözüm için müzakereler başlatılması çağrısı yer alıyordu. Müzakere sürecine IŞİD ve El Nusra Cephesi haricindeki tüm silahlı grupların da katılması, altı ay içinde "güvenilir, kapsayıcı ve mezhebe dayalı olmayan bir yönetim" oluşturulması, 18 ay içinde BM gözetiminde "özgür ve adil seçimler" yapılması gibi maddeler bulunuyordu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz