ABD hükümeti, dünyada en çok Bitcoin'e sahip olan kurumların başında geliyor. Hükümetin şu an 5,4 milyar dolarlık Bitcoin varlığı bulunuyor.

En düşük emekli maaşı açıklandı En düşük emekli maaşı açıklandı

Wall Street Journal’a göre ABD hükümetinin yasadışı işler üzerinden el koyduğu 200 bin adetten fazla Bitcoin’i bulunuyor. Bu, Bitcoin’in güncel değeri baz alındığında 5,4 milyar dolardan fazla bir rakama denk.

Kripto firması 21.co tarafından yapılan analize göre, yaklaşık 20 bin Bitcoin satsa bile ABD’nin elindeki varlıkların hala 5 milyar dolardan fazla değere sahip olduğu görülüyor. Ayrıca hükümetin toplam stokunun çok daha büyük olduğu düşünülüyor.

ABD’nin 200 bin Bitcoin’den oluşan stoku, siber suçlulardan ve darknet piyasalarından ele geçirildi. ABD Adalet Bakanlığı, Gelir İdaresi veya başka bir kurum tarafından kontrol edilen cüzdanlar, şifre korumalı depolama cihazlarında çevrimdışı durumda bulunuyor.

Ancak federal hükümetin elindeki Bitcoin ile ne yapacağı uzun zamandır kripto yatırımcıları arasında merak konusu. Olası bir satışın potansiyel olarak fiyatları dalgalandırabileceği ve 1 trilyon dolarlık dijital varlık piyasasında başka etkilere neden olabileceği de düşünülüyor.

Lichtenstein ve eşi Heather Morgan 2022 yılında tutuklandığında Adalet Bakanlığı yaklaşık 95 bin Bitcoin’e el koydu. Bu sırada da Bitcoin 44 bin dolara tırmanmıştı. Bugün ise 27 bin dolar civarında seyrediyor. Bazı kaynaklara göre ise ABD hükümetinin elinde hala çeşitli suç olaylarından elde ettiği 195 bin 307 BTC gibi önemli bir miktarda Bitcoin bulunmaktadır ve bu rakamdan önce de hükümet yaklaşık 8 bin 200 BTC'lik bir satış yaptığı döneme ait. 

2022 yılının Mart ayında yine ABD'nin bir satış yaptığı ve bu nedenle dijital piyasada Bitcoin'in fiyatlarında yüzde 9.8 oranında yükseliş gerçekleştiği çok konuşulmuştu. 

Editör: Arif Bulut