Husilere bağlı El-Mesira TV’nin sanal medya hesabından yapılan paylaşımda, ABD ve İngiltere’nin Hudeyde kentindeki El-Cebbane bölgesine yönelik iki saldırı düzenlediği kaydedildi.

Saldırının sonuçları hakkında ise bilgi paylaşılmadı.

Husilerin söz konusu açıklamasına ilişkin ABD ve İngiltere makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İlk saldırı 11 Ocak'ta oldu

İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşılık olarak Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yönelik saldırılarda bulunmaya başladı. Bunun üzerine ABD ve İngiltere’ye ait savaş uçakları 11 Ocak gecesi Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki Husiler'e ait hedefleri vurdu. 

ABD Başkanı Joe Biden, Yemen'de giriştikleri bu saldırıların ardından “ABD ve müttefiklerinin dünyanın en kritik ticari rotalarından birindeki seyrüsefer özgürlüğünün tehlikeye atılmasını ve personelimizin hedef alınmasını tolere etmeyeceğimizin açık mesajıdır" diyerek, gerekmesi halinde bundan sonra da ileri tedbirleri almakta tereddüt etmeyeceklerini söylemişti.

Husi olan Yemen Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin El-Ezzi ise, saldırılara dair "ABD ve Büyük Britanya ağır bir bedel ödemeye ve bu saldırının ağır sonuçlarına katlanmaya hazır olmalıdır" tehdidinde bulundu.

ABD gemisi vuruldu

Yaşanan bu saldır ve karşılıklı tehditlerin ardından 15 Ocak’ta Husilerin kontrolündeki bölgeden atılan balistik füze ile ABD konteyner gemisi "Gibraltar Eagle" vuruldu.

Afganistan’da heyelan: can kaybı ve yaralılar var Afganistan’da heyelan: can kaybı ve yaralılar var

ABD ve İngiltere'nin Hudeyde kentine yönelik son saldırısı, ABD konteyner gemisi "Gibraltar Eagle" vurulmasından sonra geldi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz