SUR AJANS- Yayın durdurma kararına uyulmadığı gerekçesiyle lisansı iptal edilen Açık Radyo, devam eden yargı sürecine ilişkin açıklama yaptı. 24 Nisan’da “Açık Gazete” programında kullanılan ‘Ermeni soykırımı’ ifadesi nedeniyle Açık Radyo’ya 5 kez program durdurma cezası veren Üst Kurul, karara uyulmadığı gerekçesiyle 30 yıllık radyonun lisansını iptal kararı almıştı.

Yayın durdurma ve para cezası kararına ilişkin radyonun açtığı davanın görüldüğü İdare Mahkemesi, söz konusu işlemle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Açık Radyo’nun açıklamasında, “Davaya konu işlem, program yayınının durdurulmasına yönelik olduğundan ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunduğundan, davalı idarenin savunması ve ara karar cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar, dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiş bulunmaktadır” denildi.

KCK Yüksekova davasında 24 siyasetçiye verilen cezalara onama KCK Yüksekova davasında 24 siyasetçiye verilen cezalara onama

Yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda, radyonun devam eden yayın sürecine ilişkin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na da müracaat edildiği belirtilen açıklamada, “Konunun en kısa zamanda netleşeceği düşüncesiyle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdinde yaşanacak gelişmeleri de kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğimizi belirtiriz” ifadeleri yer aldı.

Editör: Haber Merkezi