Muş’ta patates hasadı yapan tarım işçisi kadınlar zor koşullar ve açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Müdürlüğünde patates tarlasında hasat yapan kadın tarım işçileri, “Kadınlar olarak ne gecemiz var ne gündüzümüz. İşimiz zor ama çalışarak çocuklarımı okutuyorum” diyor.

Muş’ta Alparslan Üniversitesi ve Yıldız Tarım İşletmesi ortaklığıyla faaliyete bulunan ve Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nce işletilen tarım arazilerinde patates hasadı başladı.

ara-patates

Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Müdürlüğü’ne hasat yapan kadın tarım işçileri, traktörle sökülen patatesleri toprağın altında elleri ile toplayarak çuvallara dolduruyor. Günün ilk ışıklarıyla zorlu mesailerine başlayan kadınlar, ev işlerini yaptıktan sonra kent merkezinden araçlarla patates tarlasına ulaşıyorlar.

KESK, DİSK ve TMMOB: Hukuksuzluğa karşı TTB’yi savunuyoruz KESK, DİSK ve TMMOB: Hukuksuzluğa karşı TTB’yi savunuyoruz

Türk-İş’in Ekim ayı raporuna göre açlık sınırı 13 bin 684 lira. Muş’ta tarım işçiliğinde çalışan kadınların ise günlük 400 lira aldığı belirtiliyor. Tarlada çalışan 7 çocuk annesi Çiçek Çetin, zorlu bir mesai harcadıklarını söylüyor

“Tarlaya patates toplamaya geliyorum. Burada akşama kadar toprağın altında patates çıkarıyorum. Daha sonra tekrar eve gidip inekleri sağıyorum. Çocuklara yemek hazırlıyorum ve geç saate kadar bulaşıkları yıkıyorum. Kadınlar olarak ne gecemiz var ne gündüzümüz. İşimiz zor ama çalışarak çocuklarımı okutuyorum. Sonbahara kadar çalışıyorum. İşimiz oldukça zor”

patates-ara-toplu