Adalet Bakanı Tunç, TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'un yerine vekalet eden Bekir Bozdağ'a yönelik tepkilere ilişkin " Bekir Bozdağ’a yönelik çirkin hareket asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Yargıtay 3. Ceza Dairesince verilen kesin hükmün Anayasanın 84. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 136. Maddeleri uyarınca, TBMM Genel Kurulu’nda okunması sırasında Meclisi yöneten Meclis Başkanvekilimiz Sayın Bekir Bozdağ’a yönelik çirkin hareket asla kabul edilemez.

TBMM Başkanlık Kürsüsü aziz milletimizin kürsüsüdür. Her ne gerekçeyle olursa olsun millet adına hareket eden TBMM’nin çalışması engellenemez. TBMM Genel Kurulu’nu yöneten Başkanlık Divanına saygı göstermek herkesin görevidir. Meclis Başkanlık Kürsüsünün işgal edilmesi ve Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır."

Ne olmuştu?

TBMM Genel Kurulu’nda TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki Yargıtay'ın verdiği kararın okuması sırasında CHP, DEM Parti, Saadet Partisi ve TİP'li bazı milletvekilleri, Meclis Başkanlık Divanı'nın önüne gelerek kararın okunmasını protesto etmişti. Bir milletvekili ise Başkanlık Divanı’na Anayasa kitapçığı attığı belirtilmişti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz