Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor Diyarbakır Sur'da iğne atsanız yere düşmüyor

SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı için ilk kez bir tutuklu siyasetçi olan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı aday gösterdi. Ancak, Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Kışanak, 5 yıllık azami tutukluluk süresini aşmasına rağmen hala tahliye edilmedi. DEM Parti'nin diğer Ankara Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Öztürk Türkdoğan sahada kampanya yürütürken, Kışanak ise cezaevi koşullarında seçim kampanyasına destek olmaya çalışıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kobanê Davası'nda yargılanıyor ve uzun tutukluluk süresi 25 Ekim'de doldu. Ancak, hala tahliye kararı verilmedi. Uzun tutukluluk süreleri, insan hak ve hürriyetleri önündeki bir engel olarak ülke gündemini meşgul ediyor.

Kışanak'ın durumu takdir hakkı kapsamında!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) yapılan bir başvuruda, 7 yıl 4 aydır cezaevinde olan ve azami tutukluluk süresi dolan Gültan Kışanak'ın tahliye edilip edilmeyeceği sorulan Adalet Bakanlığı, Anayasanın 138. maddesinin 2. Fıkrasına atıfta bulunarak, konunun yargı yetkisi ve takdir hakkı kapsamında olduğunu belirtti. Bakanlık, dava ve tahliye ile ilgili taleplerin doğrudan ilgili mahkemelere, istinaf/temyiz incelemesine ilişkin taleplerin ilgili Bölge Adliye Mahkemeleri/Yargıtay ilgili dairesine yapılması gerektiğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi