Adana Kadın Platformu, kentte 5'i şüpheli toplan 21 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. 

Adana Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında SES binasında açıklama yaptı. SES Adana Şubesi Kadın Sekreteri Selma Çınkır, kadınların mücadele tarihine işaret ederek, erkek şiddetinin hız kesmeden devam ettiğini vurguladı.

'ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Bu yılın ilk 9 ayında ülkede 214 kadının, Adana'da ise 16 kadının erkek şiddeti sonucunda katledildiğini aktaran Çınkır, kentte geçtiğimiz hafta da 3 kadın evli oldukları erkekler tarafından öldürüldüğüne işaret etti. Çınkır, ayrıca kentte 5 kadının şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiğini ifade etti. 

Bergama'daki yangın sürüyor Bergama'daki yangın sürüyor

Çınkır, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi, 6284 Sayılı Yasa'nın etkili şekilde uygulanmaması, kadın örgütlerini kapatma girişimleri, Medeni Kanunu’nda ve anayasada "gerici düzenlemeler" nedeniyle kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışıldığını söyledi. Çınkır, "Kadınların katledildiği bir ülkede yaşamaya alışmayacağız, bu durumu kanıksamayacağız. Kadınlara, çocuklara, LGBTİ+’lara karşı başlatılan ve devam eden bu kanlı savaşa ve eril zihniyetten kaynaklanan yıkıcı, yok edici savaşın her türüne karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Asıl meseleyi çözmek için yola çıkan biz kadınlar, önümüze çıkan engellemelerle hiç duraksamadan mücadele etmeye devam edeceğiz. Laik ve demokratik bir ülke için verdiğimiz mücadelede, barış içinde, eşit, adil, özgür ve şiddetsiz bir yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz