SUR AJANS- Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin açılışına, DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz, Meclis Üyesi Selahattin Yıldırım, Önce Çocuklar Derneği Başkanı Meryem Özdemir Ok, Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere,  Kömür Belediye Başkanı Hasari Talaş, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Ma Music, Amed Şehir Tiyatrosu ve Marmara Belediyeler Birliği’nden temsilcileri katıldı.

Adiyaman Komur Kultur Merkezi

‘Çocuklar için başlatılan bu projeye kayıtsız kalmak istemedik’

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya açılışta yaptığı konuşmada işbirliği ve yerel dinamiklerin ortaklaşmasının önemine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü, “Deprem sonrası Adıyaman’a kültür-sanat alanında yapılan desteğin önemi büyük. Bu yeni kültür-sanat merkezinin hayata geçmesinde desteği bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim. Biz Diyarbakır’da faaliyet gösteriyoruz. Ancak deprem sonrasında Adıyaman’da özellikle kırsal alanda çocuklar için başlatılan bu projeye kayıtsız kalmak istemedik. Önce Çocukalr Derneğinin başlattığı çalışmaya üye işletmelerimiz Dimer ve Diyar A. Ş. İle birlikte katkı sunduk. Diyarbakır merkezli olan ama özellikle Adıyaman ilinde çocuklar ve kadınlar için çalışma yapan sivil toplum örgütlerimizi desteklemeye çalışıyoruz”  dedi.

Mehmet Kaya Komur

‘Çocuklar ve kadınlara yönelik yapılan her türlü çalışma, gelecek nesillere miras eserler olacak’

Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, "Bugün bizim için, Adıyaman için, Kömür için heyecanlı bir gün. Bu heyecanı, burada bulunan tüm kurumların, bundan sonra şehrimize yapacakları çalışmalara verecekleri desteğin bir işareti olarak da kabul ediyoruz. Bundan sonra birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini, bu topraklarda hep beraber hayata geçireceğiz ve şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Özellikle çocuklar ve kadınlara yönelik yapılan her türlü çalışma, gelecek nesillere miras bıraktığınız eserler olacak.” dedi.

Komur Kultur Merkezi Adiyaman

Tutuklu Mazlum Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı Tutuklu Mazlum Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı

‘Yaklaşık yedi aylık fedakâr bir çalışmanın sonucunda…’

Kömür Belediye Başkanı Hasari Talaş da açılıştaki konuşmasında şunları ifade etti. “Kömür Kültür Sanat Merkezi’nin yerel yönetimlerle, sivil toplum kuruluşlarının katılımcı, şeffaf ve ortaklaşa çalışmasına çok güzel bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum. Yaklaşık yedi aylık fedakâr bir çalışmanın sonucunda açılan bu merkezin, Kömürlü çocukların, gençlerin ve kadınların kültür sanat yoluyla daha sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yaşam sürmelerine vesile olacağına inanıyor ve yürüttüğümüz bu projenin bölgemizde öncü olmasını diliyorum.”

Komur Kultur Merkezi Acilis

'Tasarladığımız hedeflere ulaşmak oldukça heyecan verici'

Önce Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok da konuşmasında  “Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Kömür Belediyesi tarafından tahsis edilen bu alanda çocukların, gençlerin ve kadınların yararlanabileceği bir kültür sanat merkezi kurmayı hedefledik.“Bu yapı, derneğimizin bir hayal olarak başlattığı yolculukta belediyelerimizin, meslek örgütlerimizin ve işletmelerimizin desteği ile tamamlandı; bugün açılışını gerçekleştirmekten çok mutluyuz. Bu çalışmayı, kent merkezine göre daha fazla sorun ve kısıtla karşılaşan çocukları önceleyerek hayata geçirmek bizim için önemliydi. Bu açıdan da projeyi yazarken tasarladığımız hedeflere ulaşmak oldukça heyecan verici.” dedi.

‘Küresel sorunların çözümüne ve işbirliğine katkı sağlar’

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İç İşleri Bölüm Başkanı Alexander Fricke açılışta yaptığı konuşmasında: “Kültür, ifade özgürlüğünü ve fikir alışverişini destekler. Küresel sorunların çözümüne ve işbirliğine katkı sağlar. Kültürel katılım, demokrasiyi güçlendirir ve krizlerin aşılmasına yardımcı olur. Bugün açılışını yaptığımız merkez sivil toplum örgütleri ve Kömür Belediyesi ile birlikte inşa edildi. Bu merkez, çocuklar ve gençler için kültür ve sanat odaklı eğitimler ve yaratıcı atölyeler sunacak. Bu yıl ilki yapılacak bu anlamlı festivalin sizlerin de desteğiyle uzun soluklu olmasını ve gelecek nesillere ilham vermesini umuyoruz.” dedi.

‘STK’lar ve belediyeler arasındaki diyaloğu ve işbirliklerini geliştirmeyi amaçlıyor’

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner konuşmasında, “Ortaklaşa, Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasındaki diyaloğu ve işbirliklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Kömür Kültür Sanat Merkezi, kültür-sanat yoluyla bir araya gelen toplulukların, kentler arasında bir dayanışma kurarak yaşadığımız coğrafyayı yeniden ayağa kaldırma mücadelesinin somut bir örneği. Diyarbakır’dan Önce Çocuklar Derneği’nin Kömür Belediyesi’nin ortaklığıyla inşa ettiği, Adıyaman’ın Kömür beldesine kazandırılan bu kültür mekânının önce çocuklar ve gençler sonra da komşu kentlerde yaşayan herkes için umudu yeşertmesini diliyoruz,” dedi.

Editör: Haber Merkezi