SUR AJANS- Türkiye’de 1999 depremleri sonrası deprem kayıt istasyon ağları arttırılırken, depremler konusunda kamuoyunu bilgilendiren iki farklı kurum bulunmakta. Bunlardan ilki Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi (KRDAE), diğeri ise İçişleri Bakanlığı tarafından yönetilen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) bağlı Deprem Dairesi Başkanlığı'dır.

Farklı özelliklere sahip deprem kayıt cihazları bulunan iki kurum arasındaki verilerde belli bir farkın oluştuğu gözleniyor.

Hatay Deprem 6Subat 2023

Türkiye’deki fay hatlarında hareketlilik son dönemde artış gösteriyor. Birçok ilde peş peşe depremler yaşanıyor.

AFAD ve Kandilli verileri neden farklı?

Ülkede yaşanan depremler AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nden duyuruluyor. Ancak ne var ki, AFAD ve Kandilli arasında depremin büyüklüğü konusunda farklı açıklamalar geliyor.

Söz konusu fark en son Akdeniz depreminde de yaşandı. Muğla Marmaris açıklarında yaşanan depremin büyüklüğünü AFAD 4.4 olarak verirken, Kandilli ise depremin büyüklüğünü 4,6 olarak ölçtü.

Yine en son Van Muradiye’de yaşanan depremi AFAD 3,6 olarak ölçerken, Kandilli ise depremi 4,2 olarak duyurdu.

Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması Diyarbakır Büyükşehir eşbaşkanlarından “Bayrak” açıklaması

Depremin büyüklüğünün yanı sıra yeri ve derinliği konusunda da AFAD ve Kandilli arasında birlik sağlanamıyor.

AFAD, Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremin yerin 36.05 kilometre derinliğinde kaydederken, Kandilli ise aynı depremin derinliğini 63,6 kilometre olarak ölçtü.

Depremin yerini Kandilli Van Muradiye Adaklı olarak belirlerken, aynı depremi AFAD ise Van Erçiş olarak geçti. Yine Van’daki en son deprem Kandilli’ye göre, 5,0 kilometre derinlikte yaşanırken, aynı depremin derinliğini AFAD ise 10,3 kilometre olarak duyurdu.

Birçok deprem verisi istatistiksel olarak incelendiğinde Kandilli ile AFAD arasında belli bir farkın olduğu göze çarpıyor. İki kurum arasındaki deprem ölçümleri arasındaki bu farkın neden oluştuğu ise yurttaşlar açısından merak konusu.

AFAD ve Kandilli’nin deprem verileri arasındaki farkı uzmanlar ise farklı parametrelerin kullanılmasına bağlıyor.

Prof. Dr. Şerif Barış, Kandilli ve AFAD arasındaki veri farkının deprem çözümünü sağlayan parametrelerden kaynaklandığını belirtiyor.

Veriler arasındaki farkın nedeni…

Prof. Dr. Barış, Kandilli ve AFAD'ın deprem lokasyonlarında kullanılan istasyonların birbirinden farklı belirterek, “Kandilli ve AFAD kendi yerel kabuk hız modellerinden kullanırlar. Derinlik farkı da büyüklük farkı da bu tür farklı hesaplamalardan kaynaklanır.” İfadelerini kullanıyor.

Editör: Haber Merkezi