İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında yaşamını yitirdi İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında yaşamını yitirdi

İrfan Erdoğan/Almanya

Almanya'nın Bielefeld şehrindeki Auf dem Langen Kampe adlı caddenin her iki tarafında bulunan ve adına Almanca (Kirchenbaum) kiraz ağacı denilen ağaçların her yıl Nisan ayının birinde açan ve yaklaşık 20'sine kadar dalında kalan çiçekleri mahallede yediden yetmişe herkesin ilgi odağı olduğu gibi her yıl geleneksel olarak da bu ağaçların açan çiçekleri için sokak eğlencesi yapılıyor.

Kiraz Agazlari Bielefeld

Caddenin her iki tarafında bulunan evlerin sahibi olan ev firması Freie Scholle tarafından yıllar önce dikilen bu ağaçlar sokağa ayrı bir renk katmasının yanı sıra herkesin de ilgi odağı. Bu ağaçlar çiçek açtığında çiçekleriyle selfiye çekeninden tutun da ağaçların altında aşkını ilan eden sevgililere kadar sokak apayrı bir canlılık yaşıyor. Mahalle ve sokak apayrı bir renge bürünüyor.

Geçtiğimiz günlerde yine başta bu evlerin sahibi Freie Scholle olmak üzere şehirdeki sosyal demokrat parti olan SPD ile şehir idaresinin bu ağaçların çiçekleri için birlikte organize ettikleri sokak şenliğinde yine binlerce yerli ve göçmen emekçi bir araya gelerek günün keyfini çıkardılar.

Şenlikte ayrıca çocuklar ve yetişkinler için özel eğlence teşkil eden etkinlikler yapılırken diğer yandan da aynı sokak üzerinde bulunan Panda eczanesi sahibi Elizabeth Kütter de değişik dillerden şarkılar seslendirdi. Akşam saat 20.00'ye kadar süren şenlik sonunda şenliğe katılan emekçiler birbirleriyle şakalaşarak "Ağaçlar bizi birleştiriyor" diyerek neşe içinde tekrar evlerine döndüler.

Editör: Haber Merkezi