Yüzde 76 engelli ağır hasta tutsak Devrim Ayık’ın annesi Hülya Ayık, oğlunun sağlık durumunun günden güne kötüleştiğini belirterek, tedavi edilmesi için ya Antalya Cezaevi’ne sevk edilmesini ya da tahliye edilmesini istedi. 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere bin 564 hasta tutsak cezaevlerinde mücadele veriyor. Bu tutsaklardan biri de yüzde 76 engelli 33 yaşındaki ağır hasta tutsak Devrim Ayık. İzmir’de 2015 yılında Özgür Halk Dergisi dağıttığı sırada 13 arkadaşıyla birlikte gözaltına alınan Ayık, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek” iddialarıyla tutuklandı. Tutuklama kararının ardından İzmir Kırıklar F Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürülen Ayık, sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne son olarak da Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. 

Antalya Cezaevi’nde tutulduğu dönem sağlık durumunun ağırlaşması üzerine 2018 yılında tahliye edilen Ayık, Ocak 2021’de tekrar tutuklanıp, Edirne F Tipi Cezaevi’ne konuldu. Crohn hastalığı (sindirim sisteminin bazı kısımlarının iltihaplandığı inflamatuar bağırsak hastalığı) nedeniyle iki kez ameliyat olan ve bağırsaklarının bir bölümü alınan Ayık’ın 2006 yılında geçirdiği kaza nedeniyle sağ gözü görme yetisini kaybetti, sol gözü ise 32 derece miyop. Ayık’ın ayrıca sol kulağında yüzde 30, sağ kulağında ise yüzde 50 işitme kaybı var. Ayık, yüzde 76 engelli durumuna rağmen cezaevinde tutulmaya devam ediliyor. 

İzmir’deki elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama İzmir’deki elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama

Önceki hafta ailesine gönderdiği mektupta hastaneye sevklerinin geç yapıldığını kaydeden Ayık, kulak rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede ise ameliyat olması gerektiği belirtildiğini ancak tedavinin olup olmayacağının meçhul olduğunu aktardı. Anne Hülya Ayık, çocuğunun durumuna dair konuştu. 

Önceki hafta ailesine gönderdiği mektupta hastaneye sevklerinin geç yapıldığını kaydeden Ayık, kulak rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede ise ameliyat olması gerektiği belirtildiğini ancak tedavinin olup olmayacağının meçhul olduğunu aktardı. Anne Hülya Ayık, çocuğunun durumuna dair konuştu

Keyfi ve hukuksuz uygulamalara son verilmesini isteyen anne Ayık, "Bir an önce tecride ve keyfi uygulamalara son verilsin. Aksi takdirde cezaevlerinde yaşanacak tüm olumsuzluklardan başta Adalet Bakanı ve cezaevleri yönetimleri sorumlu olacaktır. Hiçbir annenin yüreği yanmadan bu zulümden vazgeçmelerini talep ediyoruz" dedi.. 

Editör: Haber Merkezi