Seçim sürecini ve güvenliğini takip etmek için Ağrı’da görevlendirilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seçim Koordinatörü ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, dün akşam saatlerinde Ağrı’nın Eleşkirt ilçesine gitti.

Eleşkirt’teki 570 köylü, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve valilik tarafından söz verilen köye giriş kavşağının yıllardır yapılmaması üzerine seçimde oy kullanmama kararı aldıklarını söyledi.

Eleşkirt yol kavşağı chp’nin gündeminde

Bugün sabah saatlerinde tekrar Eleşkirt’e giden Yıldırım Kaya, köylüler ve köy muhtarı Ömer Kahraman ile görüştü. Kaya, köye giriş kavşağının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın da gündeminde olduğu bilgisini verdi. Hem İmamoğlu hem de Engin Altay’ın ‘kazansak da kazanmasak da bu yolu yapacağız’ şeklindeki sözünü köylülere iletti.

Kılıçdaroğlu: Bu sorunu çözmek boynumuzun borcu

Yıldırım, köylülerin oy kullanmama kararını, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirdi. Kılıçdaroğlu, köy muhtarı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu görüşme sırasında şunları iletti: “Eğer Cumhurbaşkanı seçilirsem, bu köyün ihtiyacı ne ise mutlaka yerine getireceğim. Oy verin ya da vermeyin, mesele bize oy verip vermemeniz değil. Bu köyün sorunu bu zamana kadar çözülmemişse, çözmek bizim boynumuzun borcu.”

Yıldırım: Oyumuzu kullanalım

Yıldırım, köylülere haklı olduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Takdir sizin, kararınıza saygı duyarım. Burada sizin demokrasiye olan, devlete olan inancınızı kaybetmemeniz için yalvarmaya geldim. Gelin hep beraber kadınlarımızla, gençlerimizle gidelim, oyumuzu elimizi vicdanımıza koyarak oyumuzu kullanalım. Seçilsek de seçilmesek de bu söz bizim namusumuzdur. Yerine getireceğiz.” (Kaynak: Gazete Duvar)

Editör: İnanç Yildiz